HDP’den harekat açıklaması: IŞİD’in başaramadığını iktidar tamamlamak istemektedir

HDP’den harekat açıklaması: IŞİD’in başaramadığını iktidar tamamlamak istemektedir
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), dün gece Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki 'terör hedeflerinin vurulduğunu' belirtirken; HDP yazılı açıklamayla operasyonu eleştirdi. Yapılan açıklamada, "IŞİD’in bu topraklarda başaramadığını iktidar uluslararası hukuku ayaklar altına alarak tamamlamak istemektedir" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), gece saatlerinde Irak ve Suriye'nin kuzeyinde PKK ve PYD tarafından üs olarak kullanılan bölgelere 'Pençe-Kılıç Hava Harekatı' düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada, harekatın amacının 'Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak' olduğu belirtilerek, Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması'nın 51'inci maddesindeki 'meşru müdafaa hakkı'na atıf yapıldı.

HDP'den eleştiri

HDP Merkez Yürütme Kurulu, yazılı açıklamasında harekatın durdurulması talep edilirken, yarın olağanüstü toplantı yapılacağı belirtildi.

Açıklama şöyle:

Karanlık İŞİD çetelerine karşı yürüttüğü destansı direniş ve kurmuş olduğu yeni yaşam modeliyle dünyanın bütün ezilenlerine ilham kaynağı olmuş başta Kobanê olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok sivil yerleşim bölgesi dün gece uçaklarla bombalandı. Karanlık bir tezgah olduğu anlaşılan İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı bahane edilerek dün gece Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına bombalar yağdırılmıştır. Açık ki, IŞİD’in bu topraklarda başaramadığını iktidar uluslararası hukuku ayaklar altına alarak tamamlamak istemektedir. Kuzey ve Doğu Suriye bir güvenlik tehdidi değil insanlık için bir umuttur! Asıl güvenlik tehdidi, ‘Sınırın öbür tarafına geçer iki füze yollarız ve savaşı başlatırız’ diyerek karanlık emellerini hayata geçirmek isteyen zihniyettir.

Daha önce Afrin ve diğer Kürt bölgelerine yönelik gerçekleştirilen işgal saldırıları, işgal edilen bölgeleri IŞİD ve türevleri için yaşam alanlarına dönüştürmüştür. Saldırılar, iktidarın iddia ettiği gibi sınır güvenliğini sağlamak için değildir, aksine Türkiye’ye yönelik tehdit ve tehlikeleri artırmaktadır. Türkiye’ye tehdit oluşturan Kürtler değil, Kürtlerin işgal edilen yaşam alanlarında palazlandırılan IŞİD ve türevi örgütlerdir.

Ülkeyi yönetemeyen, yaşanan büyük yapısal krizin faturasını halklara çıkararak içeride baskı dışarıda çatışma stratejisiyle ömrünü uzatmaya çalışan AKP-MHP iktidarı, ülkeyi gün geçtikçe büyük bir bataklığın içine çekmektedir.

Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına bütünüyle meşruiyetten yoksun bu saldırı karşısında ulusal ve uluslararası demokratik çevreleri, savaş karşıtlarını ve duyarlı kesimleri bu saldırıyı kınamaya ve bu haksız saldırıya karşı seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. İktidarı bu tehlikeli girişimlerden vazgeçmeye, uluslararası güçleri bu komplonun bir parçası olmamaya çağırıyoruz. Kobanî, Tel Rıfat ve Şengal’e yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı hava saldırılarını son derece yanlış ve tehlikeli buluyor, saldırılarda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Parti Merkez Yürütme Kurulumuz, bu saldırıyı değerlendirmek için yarın olağanüstü toplanacak ve değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaşacaktır.

Etiketler :