Erken Seçimde Neden 1,5 Yıl Sonrasına İşaret Edildi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, halk desteğini kaybetmeye başlayan iktidar için 1,5 yıl içinde erken seçime gitmenin bir zaruret haline geleceğini açıkladı.

Remziye Demirkol'un Halk TV'deki 'Her Açıdan' programına canlı bağlantıyla katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, Özgür Özel'in erken seçim açıklamalarına yönelik konuştu.

Özgür Özel'in erken seçime ilişkin 1,5 yıl sonrasına verdiği takvimi soran Demirkol, "Özgür Özel bugün yapılan meclis matematiğinin erken seçim istemeye yeterli olmadığını ifade ediyor. Peki 1,5 yıl sonra ne değişecek ve böyle bir talebi dile getirecek Cumhuriyet Halk Partisi?" diye sordu.

"İKTİDAR GİDEREK TOPLUMSAL DESTEĞİNİ KAYBEDİYOR"

Şu an erken seçimin konuşulma nedeninin iktidarın son seçimlerde aldığı ağır mağlubiyet olduğunu aktaran Bakan, "Bir iktidarın kalmasını sağlayan halk desteğidir. Halk desteğini tamamen yitirdiğinizde toplumda meşruiyetinizi de kaybedersiniz ve erken seçim kaçınılmaz olur. Şu an iktidar giderek toplumsal desteğini kaybediyor. Dolayısıyla sayın genel başkanın 1,5 yıl sonraki tahmini de yönetim süresinin yarısına denk gelmiş oluyor" ifadesinde bulundu.

"İKTİDAR BUNA KAYITSIZ KALAMAYACAK"

Murat Bakan, Demirkol'un, "İktidar toplumsal desteğini yitirdiği bir durumda neden erken seçime gitsin?" sorusuna ise şu cevapları kaydetti:

"Zaten iktidar erken eğer seçim istemediği durumda bizim parlamento çoğunluğumuz tek başına erken seçim kararı almaya yetmiyor. Dolayısıyla Cumhur İttifakı'nın da istemesi gerekiyor. Bugün bizim erken seçim dememizin teknik olarak bir karşılığı yok. Yine iktidar isterse erken seçim yasal olarak mümkün oluyor; ama giderek eriyen, toplumsal desteğini tamamen kaybetmek üzere olan bir iktidarın yeniden seçime gitmesi zaruret haline gelebilir. Oylarınız çok hızlı eriyorsa bir an önce seçim yapmak istersiniz. Sayın genel başkanın tahmini olan 1,5 yıl sonrası tabi ki siyasette çok uzun bir zaman. Bakarsınız bir ay sonra böyle bir gereklilik hasıl olur, bakarsınız 2 yıl sonra; bu bir tahmindir. Fakat sayın genel başkanımız 1,5 yıl sene zarfında erken seçim koşullarının tamamen oluşacağını ve toplumun da büyük bir ekseriyetle erken seçim isteyeceğiniz, iktidarın da buna kayıtsız kalamayacağını düşünüyor."

Kaynak:halktv.com.tr