Erdoğan'dan bir cemevi ziyareti daha

Erdoğan'dan bir cemevi ziyareti daha
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı sıfatıyla 7 Ekim'de ikinci cemevi ziyaretini yapacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı sıfatıyla cemevi ziyaretlerinin ikincisini, 7 Ekim Cuma günü İstanbul Kadıköy'deki Şah Kulu Sultan Dergahı'na yapacak. Burada, türbeyi ve cemevini ziyaret edecek olan Erdoğan, daha sonra konferans salonundaki törene geçecek. Törende, devletin desteğiyle inşa edilen 8 ayrı cemevinin açılışını gerçekleştirecek.

Törende Erdoğan'ın yanı sıra, Şah Kulu Sultan Külliyesi Mehmet Ali Hilmi Dedebaba Araştırma Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Beyzade Özkahraman da bir konuşma yapacak.

İstanbul Valiliği tarafından organize edilen bu törene, Anadolu Yakası'ndaki kimi dede ve babalarıyla Alevi akademisyenler de davet edildi. Bazı davetlilerin katılmayı reddettiği öğrenildi.

Vakıf yönetiminden poster çıkışı

Diğer taraftan vakıf yönetimi, bugün görüşmeye gelen yetkililere konferans salonundaki Hz. Ali, Hacı Bektaş'ı Veli ve Atatürk posterlerini duvardan indirmeyeceklerini, bunun kırmızı çizgileri olduğunu, ikinci bir Hüseyin Gazi olayının yaşanmasına meydan vermeyeceklerini söyledi.

Posta oturtulmuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki Hüseyin Gazi Cemevi'nde Muharrem ayı orucuna katılmıştı. Ziyarette Hz. Ali, Atatürk ve Hacı Bektaş-ı Veli fotoğrafları Erdoğan'ın oturtulduğu bölümden yan duvara kaydırılmış, Erdoğan'ın dedelere mahsus olan posta oturtulmasına tepki gösterilmişti.

Şah Kulu Dergahı

Şahkulu Sultan Dergâhı ya da Şahkulu Sultan Tekkesi veya Merdivenköy Bektaşi Tekkesi, İstanbul'un Kadıköy ilçesinde Göztepe semtinde bulunan Bektaşi tekkesidir.

Bizans döneminde imparator Andronikos'un av köşkü olarak kullanıldı. Orhan Gazi'nin İzmit'i fethinde barış antlaşmasının imzalandığı köşktür. Barış şartlarında ahi tekkesi olarak kullanılması şartı koşulan köşk, uzun yıllar bektaşi kültürünün yaşatılması amacıyla bektaşiler tarafından kullanıldı.

1826'ya kadar çeşitli dedebabalar tarafından yönetildi. Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasıyla Bektaşi tekkeleri de kaldırılmaya başlandı. Tekkeler kapanırken Şahkulu Sultan Dergâhı'na Nakşibendi şeyhleri atandı. Sultan Mahmud'un ölümünden sonra kendi de Nakşibendi olan Mehmet Ali Hilmi Dedebaba Bektaşi oldu ve dergâhı tekrar canlandırdı. 1925'te 'Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması' ile Şahkulu Sultan Dergâhı da kapatıldı.

1980'li yılların sonunda 'Şahkulu Sultan Dergâhı ve Mehmet Ali Hilmi Dedebaba Vakfı' kurulmuş ve dergâhın tahrip edilen ve yıkılan kısımları tekrar inşa edilmiştir. Günümüzde Anadolu Alevileri ve Bektaşiler tarafından önemli bir yere sahip olan Şahkulu Sultan Dergâhı aşevi, cemevi ve hazireleri ile hizmet vermeye devam etmektedir.