Erdoğan cemevinde Alevilerle buluşuyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, pazartesi günü Ankara'da bir cemevini ziyaret edeceği, Türkiye'nin dört bir yanından davet edilen Alevi dedeleri, Bektaşi babaları ve akademisyenlerle buluşacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre; Erdoğan, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının Kerbela'da katledilmelerinin anısına yas için tutulan, Muharrem Ayı'nın onuncu günü olan pazartesi akşamı Alevilerle beraber orucunu açacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen organizasyon kapsamında, belli Alevi dedeleri ve bazı Bektaşi babaları ile akademisyenler aranarak, Ankara'ya davet edildi. Aranılan inanç önderlerine başkentte bir cemevinde oruç açılacağı belirtildi. Ancak hangi cemevinde yapılacağı açıklanmadı. Ankara dışından gelecek olan dede ve babaların ulaşım ve konaklama masraflarının valilikler tarafından karşılanacağı kaydedildi.

halktv.com.tr'nin ulaştığı bir dede daveti kabul ettiğini, pazartesi günü bulunduğu şehirden Ankara'ya gideceğini vurguladı. Ankara'da yaşayan bir dede ise iki kez arandığını, ancak bu organizasyon bir cemevinde gerçekleştirileceği için kabul etmediğini söyledi. halktv.com.tr'nin edindiği bilgiye göre, aranılan alevi inanç önderlerinin dikkate değer bir bölümü katılmayı reddetti.

Bu arada, halktv.com.tr'nin ulaştığı İletişim Başkanlığı kaynakları, bu ziyarete ilişkin 'elimizde böyle bir bilgi yok' dedi. Buluşma gerçekleştiği takdirde bu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir cemevini ilk ziyareti olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
İsmail Saymaz Arşivi