“Eli kanlı katil, cani, terörist…” demişti: 12 yıl sonra görüşme sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Türkiye-Suriye ilişkilerine değinerek iki ülkenin liderleriyle görüşeceğini açıklamıştı. Ancak burada dikkati çeken Erdoğan’ın bir zamanlar meydanlardan “Eli kanlı katil” diye haykırdığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad oldu. En son 2011 yılında telefonla görüşen Esad ve Erdoğan yıllar sonra temasta bulunacak mı; ‘katil’ yeniden ‘kardeşim’e dönüşecek mi merak konusu...

En son 12 sene önce telefonla görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan cephesinde yeni gelişme yaşandı.

Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Eli kanlı katil” dediği Esad ile yıllar sonra görüşeceğinin sinyalini verdi; “Rusya-Türkiye-Suriye olarak bir süreç başlattık. Dışişleri bakanlarımızı bir araya getirecek daha sonra gelişmelere göre liderler olarak bir araya geleceğiz" açıklamasında bulundu.

Suriye iç savaşı başlamadan önce meydanlarda “Kardeşim Esad” diye haykıran Erdoğan, 2011 yılında savaşın başlangıcıyla söylemlerini “Ey katil Esed” olarak değiştirmişti. Erdoğan, Esad’ı destekleyenlerin içinde YPG’nin olmasını gerekçe göstererek cihatçılara destek vermiş ve iki ülke arasındaki ilişkilerin bitmesine neden olmuştu. 2011 yılından bu yana Erdoğan mitinglerinde Esad’ı hedef gösterip ‘cani’, ‘katil’, ‘terörist’ ifadelerini kullanmıştı.

Sözcü Kalın: Söylemek için erken

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise dün yaptığı açıklamada Erdoğan ile Esad arasında bir görüşme gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusuna "Görüşmelerin cumhurbaşkanları düzeyine çıkması için henüz daha yapılması gereken çok şey var. Şu anda bunu söylemek için erken, sürecin seyrine bağlı” yanıtını vermişti.

‘Esad görüşmeyi reddetti’ iddiası

Öte yandan Aralık 2022'nin başlangıcında Reuters, Esad'ın Rusya'nın Erdoğan ile görüşme önerisini reddettiğini öne sürmüştü. Üç kaynağa dayandırılan haberde Suriye'nin dışişleri bakanları düzeyinde görüşmeye de karşı olduğu aktarılmıştı.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :