''Bay Kemal'' Dedi, Rektörlüğü Kaptı!

''Bay Kemal'' Dedi,  Rektörlüğü Kaptı!
Cumurbaşkanı Erdoğan, AKP içinde Pelikancı olarak bilinen grubun önde gelen isimlerinden olduğu öne sürülen Selman Öğüt'ü İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğüne atadı!Öğüt, katıldığı bir televizyon programında Atatürk ile ilgili, "Kemalizm virüstür. Mustafa Kemal Atatürk şu anda olsa, bu devirde yaşasa Tayyip Erdoğan'ı desteklerdi" demişti

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Selman Öğüt'ü atadı. Öğüt, 1 Aralık tarihli atama kararından bir gün önce, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ofisinde çekilen bir fotoğrafı paylaşıp Erdoğan gibi seslenerek, "Bay Kemal yeni ofisinde kabullere başlamış. İlk giden ise altılı masada oturmasına rağmen hâlâ adı bilinmeyen parti lideri ve arkadaşları" yazmıştı.

Bir dönem "AKP içindeki Pelikancı grubun önde gelen isimlerinden olduğu" iddia edilen Öğüt, TÜRKAD Başkan Yardımcısıyken, Erdoğan'ın damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 2020 yılında görevden alınmasının ardından Medipol Üniversitesi'ndeki görevinden uzaklaştırılmıştı.

Öğüt'ün, 2015 yılında jüri üyelerini ve dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ı "kendisini yetersiz buldukları" iddiasıyla, Berat Albayrak'a mail atarak şikâyet ettiği Wikileaks belgeleri de gündem olmuştu. Öğüt, söz konusu mailde, "AK Parti iktidarından önce paraleli, masonu, ırkçısı doçentliğini jürileri ayarlayıp aldı. Yekta hoca sağolsun otomatiğe çevirdi" yazmıştı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Erdoğan'ın imzasıyla, 6 bakanlığa başmüfettiş atamalarının yapıldığı kararnamede, dört üniversiteye de yeni rektör atandı.

Erdoğan, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Selman Öğüt'ü atarken, İstanbul Okan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Güliz Muğan'ı, Antalya Belek Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Yazıcı'yı ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Boz'u atandı.

Dün Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafını paylaşıp "Bay Kemal" dedi

Erdoğan'ın, 1 Aralık tarihli kararnameyle İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğüne atadığı Öğüt'ün, atamadan bir gün önce, eski CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ofisinde çekilen bir fotoğrafı paylaşıp Erdoğan'ın seslendiği gibi seslenmesi dikkat çekti. X hesabından 30 Kasım'da öğleden sonra paylaşım yapan Öğüt, "Bay Kemal yeni ofisinde kabullere başlamış. İlk giden ise altılı masada oturmasına rağmen hâlâ adı bilinmeyen parti lideri ve arkadaşları. Tabana dayanan siyaset yerine çıkar lobilerine bağlı siyaset yaparsanız sizi iki gün içinde unuturlar. Alında hiç var olmazsınız ama size varmışsınız gibi davranırlar" yazdı.

Duruşmadan önce Fincancı için de "Bu kadının görevden alınması lazım" demiş

Öğüt'ün, dün yaptığı paylaşımlar arasında, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması kararıyla sonuçlanan mahkemeden önceki paylaşım da dikkat çekti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, "Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Merkez Konseyi ile Genel Merkezimizde bir araya geldik" diyerek makamından paylaştığı fotoğrafı alıntılayan Öğüt, duruşma başlamadan önce, "Burada sorulması gereken soru şu: Şerefli Türk Ordusuna iftira atan biri, nasıl oluyor da hala Türk Tabipler Başkanı sıfatını kullanabiliyor? Bu kadının görevden alınması için daha ne yapması lazım?" yazdı.

kemal1.jpeg

Berat Albayrak görevden alınınca, Medipol görevine son vermişti

Öğüt, doçentliği döneminde Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkan Yardımcısıyken, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevden alınmasının ardından Medipol Üniversitesi'ndeki görevinden uzaklaştırıldı.

"Kemalizm virüstür; Atatürk, Erdoğan'ı desteklerdi" dedi

Öğüt, 2020 yılının Eylül ayında Haber Global'de Erhan Ertürk'ün sunduğu Müzakere programındaki sözleri ile de gündeme gelmişti. Programda Atatürk'ten konu açan Öğüt, "Kemalizm virüstür" demişti. Programın sunucusu Ertürk ise, "Atatürk devrimlerini tartışmaya açıyorsunuz bugün. Geri gelsin mi hilafet?" diye sormuş ancak bu soruyu yanıtlamayan Öğüt, "Mustafa Kemal Atatürk şu anda olsa, bu devirde yaşasa Tayyip Erdoğan'ı desteklerdi" demişti. Öğüt, yayını terk ettikten sonra sosyal medya hesabından, "Provokatörden moderatör olmaz" diye yazmıştı.

Etiketler :