CHP'li Karabat'tan TCMB Başkanı Erkan'a: Sizi Uyarıyorum

CHP'li Karabat'tan TCMB Başkanı Erkan'a: Sizi Uyarıyorum
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın yurt dışından gelen milyar dolarlık doğrudan yatırım teklifleri olduğunu söylemesine "Yatırım teklifleri ne zamandan bu yana TCMB Başkanı’nın onayından geçiyor? dedi. Karabat, Erkan'a 'sizi uyarmak istiyorum' diyerek "Bu çark sizi de öğütür Sn. Erkan" ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın yurt dışından milyar dolarlık doğrudan yatırım teklifi geldiğini belirtmesine tepki gösterdi. Karabat "Yatırım teklifleri ne zamandan bu yana TCMB Başkanı’nın onayından geçiyor?" dedi.

TCMB YATIRIM ONAY MAKAMI MI OLDU?
YÜKSEK FAİZ PAZARLIĞI MI YAPILIYOR?

1-TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, yurt dışından Türkiye’ye gelmek isteyen yatırımların masasında olduğunu açıkladı. Yatırım teklifleri ne zamandan bu yana TCMB Başkanı’nın onayından geçiyor?

2-Kanunen TCMB Başkanı’nın böyle bir yetkisi bulunmuyor. Ancak Sn. Erkan kendisini neden böyle bir konumda görüyor, açıklamak zorundadır.
Ya da bu teklifler faiz pazarlığının yansıması mı?

3-Sn. Erkan, yurt dışı fonların ve varlık yönetimlerinin yatırım için geldiğini söylüyor. Peki, neden doğrudan mesela borsaya girmiyorlar da TCMB Başkanı’na gidiyorlar? Yoksa, “Şu seviyeye faizi çıkarıp, kuru da şu kadar süre tutarsanız, biz de şu kadar para getiririz” teklifi mi bunlar?

4-Kendisini siyaset üstü konumlandırdığını ifade eden Sn. Erkan, maalesef AKP’nin yanlışlarının savunucusu haline gelmiştir. 128 milyar dolarlık rezervin satışını meşru gösteren Sn. Erkan’a soralım. Bu satış o kadar normalse ülke neden 2 yıldır derin krizin içinde? Neden döviz sorunu düzeleceğine büyüdü?

5-Buradan Sn. Erkan’ı uyarmak istiyorum. Kendisi uzun yıllardır yurt dışında olduğu için ülke gündemini pek bilmeyebilir. AKP Lideri Erdoğan, insanları çok kolay kullanıp harcayabilen birisidir. Daha önce Mehmet Şimşek’e “dolandırıcı” imasında bulunmuştu. Bu çark sizi de öğütür Sn. Erkan.

Etiketler :