CHP'li Karabat: Türkiye'nin Faizde Varacağı Yer Arjantin'in Yanı

CHP'li Karabat: Türkiye'nin Faizde Varacağı Yer Arjantin'in Yanı
CHP'li Özgür Karabat, Türkiye'nin faiz artışı politikasında varacağı yerin işsizlik ve ekonomik durgunluk olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin faiz tablosunda rakibi olan ülkeler arasından çıkıp Arjantin'e yaklaştığı uyarısında bulundu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, ekonominin "AKP'nin vizyonsuz politikaları" krizden çıkamayacağını ifade etti.

Düşük faiz politikasında önceliğin rantçılara servet transfer etmek olduğunu belirten Karabat, Türkiye'nin yüzde 111 faiz oranına sahip Arjantin'e gitgide yaklaştığını ekledi.

Karabat, bu politikalarla devam edildiği taktirde Türkiye'nin "Net bir şekilde ayrışıp, Arjantin'e doğru" yaklaşacağını vurguladı.

Özgür Karabat'ın açıklaması şöyle

"Türkiye ekonomisi AKP'nin vizyonsuz politikaları nedeniyle krizden çıkamıyor. Halkın hanesine sürekli yoksulluk yazılırken, rantçılara servet transferi hızla devam ediyor.

Sanayinin dönüştürülmediği, dışarıya bağımlı olduğu bir dönemde faiz indirimleri ile enflasyon patlatıldı. İnsana ve üretime yatırım yapılmadı. Toplum kutuplaştırıldı, güvensizlik aşılandı.

Şimdi faiz artırımları ile bu durumun düzeltileceği düşünülüyor. 4 ay önce faizi düşürenler, 4 ayda faizi yüzde 21,5 artırıp yüzde 30'a çıkardılar diye alkışlanmayı bekliyorlar. Yine büyük bir yanılgı içerisindeler.

Türkiye'nin dünya liginde rakibi olduğu Meksika, Endonezya, Güney Afrika ve Hindistan gibi ülkeler faizde Türkiye'nin oldukça gerisindeler. Ama Türkiye tabloda da göreceğiniz üzere bu ülkelerden net bir şekilde ayrışıp, Arjantin'e doğru yaklaşıyor.

AKP'nin faiz artırımları enflasyon konusunda pek bir işe yaramayacak, artan işsizlik ve durgunluğu göreceğiz. AKP ise baz etkisi ile enflasyonu düşürdüğünü iddia edecek."

f6oih5owuaa5ziv.jpg


Etiketler :