CHP'li Özgür Karabat'tan Çıldırtan Asgari Ücret Hesabı! Asgari Ücret 18 Bin TL, Memur Maaşı 35 Bin TL Olabilirdi...

CHP'li Özgür Karabat'tan Çıldırtan Asgari Ücret Hesabı! Asgari Ücret 18 Bin TL, Memur Maaşı 35 Bin TL Olabilirdi...
Enflasyon telafisi: Asgari ücret 18 bin, memur maaşları da 35 bin lira...

Türkiye İstatistik Kurumu önceki gün ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’in aylık enflasyon hesaplaması ilk kez ENAG’ın hesaplamasının üzerinde çıktı. CHP'li Özgür Karabat'tan enflasyon ve maaş hesabı geldi. Karabat, "Eğer enflasyon en başından beri doğru açıklansaydı, asgari ücret 18 bin TL, memur maaşları da 35 bin TL olabilirdi" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 58,9 olduğunu açıkladı. TÜİK'e göre ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 9,09 arttı. TÜİK verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) değişim 2023 yılı ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 9,09, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 43,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,94 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 56,28 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) 12 aylık enflasyonu yüzde yüzde 128,05 olarak saptadı. ENAG’a göre enflasyon ağustosta aylık yüzde 8,59 artarken yıllık enflasyon yüzde 128 oldu. TÜİK'in aylık enflasyonu, ilk kez ENAG'a göre daha yüksek açıklandı.

Enflasyon verilerinin ardından CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'tan çarpıcı bir maaş hesabı geldi.

Karabat, “Enflasyon verileri en başından beri doğru açıklansaydı, asgari ücret 18 bin TL, memur maaşları da 35 bin TL olabilirdi” derken enflasyon verilerinin saptırılmasının gelir dağılımının daha fazla bozulmasına yol açtığını söyledi.

“ÜCRETLER, AÇLIK SINIRININ ÜSTÜNE ÇEKİLMELİ”

Ekonomik krizin özellikle kamu ve özel sektördeki 30 milyondan fazla çalışanı vurduğunu belirten Karabat, devletin geçmiş enflasyon verilerini revize edilerek farkı çalışanlara ödemesi gerektiğini ifade etti: "Madem ki rasyonel politikalar diyorsunuz, TÜİK normale dönme işaretleri veriyor, o halde çalışanların ve emeklilerin geçmişe dönük haklarını da verin. Asgari ücret ve emekli maaşlarını derhal açlık sınırının üzerine taşıyın.”

TÜİK'E RAKİP GELİYOR

Öte yandan iktisatçı Mustafa sönmez TÜİK'e rakip bir kurumun TÜFE rakamları için hazırlandığını duyurdu.

Enflasyon rakamlarının açıklanması her ay tartışma konusu olmaya devam ediyor. Son olarak TÜİK'in açıkladığı rakamlar bazı ekonomistler tarafında olumlu karşılansa da çok uzun süre açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığı ifade ediliyordu.

TÜİK'e alternatif olarak aylık bazda enflasyon rakamlarını bağımsız ekonomistlerden olulan bir grup olan ENAG da açıklıyor.

İktisatçı Mustafa Sönmez'de yeni bir kurumun enflasyon rakamlarını açıklamak için hazırlık içinde olduğunu duyurdu.

''TÜİK’in enflasyon ölçümüne rakip bir kurum geliyor'' diyen Sönmez Ekonomi alanında saygın bir vakıf kolları sıvadı, onlar da her ay TÜFE açıklayacaklar.İsim vermeye mezun değilim ama güvenilir, donanımlı bir kadro ile hazırlanıyorlar. Bekleyelim'' ifadelerini kullandı.