Erdoğan ile Özgür Özel Görüşmesinden Ayrıntılar! Erdoğan'a Vera'nın Fotoğrafını Verdi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesi sona erdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel arasındaki görüşme sonrası yapılacak açıklama merakla bekleniyordu, iki liderin ortak bir açıklama yapmayacağı belirtildi. AKP önüne kurulan kürsü de kaldırıldı. 1,5 saat süren görüşmeden sonra Özgür Özel CHP Genel Merkez'ine döndü.

CHP lideri Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1.5 saat süren görüşmesinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre Özel, Erdoğan’a Gezi Davası’ndan tutuklu bulunan Tayfun Kahraman’ın kızı Vera’nın babası cezaevine girmeden önceki ve şimdiki halini gösteren fotoğraflarını vererek, Vera’nın babası cezaevindeyken büyüdüğüne işaret etti.

Görüşmede, Özgür Özel doğrudan Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ı anmadı, ancak AİHM kararlarının uygulanması gerektiğini ifade etti. Can Atalay hakkındaki AYM kararını anımsatarak, bu konuda adım atılmasını istedi.

vera.jpg

ERDOĞAN, MÜLAKATI SAVUNDU

Özel’in kamuda işe alımlarda mülakat uygulamasını eleştirerek, kardırılması gerektiğini ifade ettiği görüşmede, Erdoğan i ise bazı meslek grupları için mülakatın gerekli olduğunu savundu.

ANAYASA MESAJI

Erdoğan yeni anayasayı gündeme getirdi, Özel mevcut anayasa uygulansın mesajı verdi
AKP kaynaklarının verdiği bilgiye göre Erdoğan’ın temel gündem başlıklarından birisi yeni anayasa oldu. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un siyasi partileri ziyaretlerine değinen Erdoğan, Türkiye’nin artık, günün koşullarına uygun sivil bir anayasa ihtiyacı olduğuna işaret etti.

Özel ise Gezi Davası tutukluları, Can Atalay hakkındaki AYM kararının uygulanmaması, kayyum uygulamaları, AİHM kararlarının uygulanmamasını dile getirerek, “öncelikle mevcut anayasanın uygulanması” yönündeki görüşünü Erdoğan’a da iletti.

Mevcut anayasanın uygulanmadığı bir ortamda yeni anayasanın konuşulamayacağını ifade etti. CHP kurmaylarına Özel, öncelikle mevcut anayasanın gerekleri yerine getirilmeden, yeni anayasa masasına oturulamayacağı mesajı verdi.

ILIMLI GEÇTİ

Görüşmeden sonra Beştepe ve CHP Genel Merkezi koridorlarından sızan kulis haberlerinde iki tarafın da görüşmenin ılımlı bir havada ve olumlu geçtiği konusunda birleşti. Beştepe'den Erdoğan'ın CHP'ye iade-i ziyaret gerçekleştireceği duyuruldu. Erdoğan'ın CHP'yi ziyaretinin kesin tarihi açıklanmadı ancak diyaloğun sürdürülmesi yolunda görüş birliğine varıldığı ve iki tarafın takviminde uygun bir tarihte ikinci buluşmanın gerçekleştirileceği öğrenildi.

ÖZGÜR ÖZEL GÖRÜŞMEYİ "VERİMLİ" KABUL EDİYOR

Genel Başkan Özel’in görüşmesinin Cumhuriyet Halk Partisi açısından verimli olarak nitelendirilebileceği ve Özel’in halkın sorunlarının çözümü konusunda mesafe alınabileceğine ilişkin iyimser ayrıldığını kaynaklar belirtti.

Ayrıca, Özel’in randevunun Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nde verilmiş olmasından memnuniyet duyduğunu belirten CHP kurmayları, bu konuda Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın emeklerine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğine teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün AKP Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Liderlerin gündeminde yeni anayasa tartışmaları, yargı krizi, ekonomik sıkıntılar, Gezi tutukluları, 1 Mayıs'ta Taksim'in işçilere yasaklanması, siyasette artan kutuplaşma gibi başlıklar bulunuyordu.

Bu görüşmenin, CHP'nin yerel seçimlerden birinci parti çıkmasının ardından siyasette iletişim kanallarını açık tutacağını belirten CHP lideri Özgür Özel'in bayram döneminde Erdoğan'ı aramasıyla başladığı ifade edildi. Özel, nezaket telefonunun ardından randevu isteyerek ülke meselelerini konuşmak istediğini dile getirdi.

Görüşmenin, Meclis'teki 23 Nisan resepsiyonunda Erdoğan'ın çay daveti üzerine kararlaştırıldığı kaydedildi. Görüşmenin yeriyle ilgili tartışmalar yaşanırken, Erdoğan'dan Özel'e davet AKP Genel Merkezi için geldi.

CHP lideri Özgür Özel, AKP Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından karşılandı. Görüşme sonrasında liderlerin herhangi bir açıklama yapmadığı ve Özel'in görüşmeyi takip eden muhabirlere teşekkür ederek genel merkezden ayrıldığı bildirildi.

Görüşme sırasında Erdoğan'a Paşabahçe'nin "Gururlu" serisinden "Cumhuriyet Ateşi" isimli objeyi hediye eden Özel'in ayrıca memleketi Manisa'daki Uluslararası Mesir Macunu Festivali'nden getirdiği mesir macununu da hediye ettiği kaydedildi.

AKP SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i kabulüne ilişkin AA'ya açıklamada bulundu.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel'in ziyaretinden memnuniyet duymuşlardır. Olumlu bir havada geçmiştir ziyaret. Sayın Cumhurbaşkanımız, diyaloğun devam etmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Kendi takvimlerine uygun bir zamanda iadeiziyaret gerçekleştireceklerdir." ifadelerini kullandı.

ELİTAŞ KAPIDA KARŞILADI

CHP lideri Özel'i, AKP Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş kapıda karşıladı. Kritik görüşme saat 16.00 itibarıyla başladı.

zgur-ozel.jpeg

Liderlerin buluşmasında yeni anayasa ve ekonomi konularının değerlendirildiği belirtiliyor.

GÖRÜŞMEDEN İLK FOTOĞRAF GELDİ

Özgür Özel ile Erdoğan'ın görüşmesinden ilk fotoğraflar da geldi.

Görüşmede Özgür Özel ve Erdoğan'ın yanı sıra CHP adına Namık Tan, AKP adına Mustafa Elitaş da görüşmeye katıldı.

Erdoğan, Özgür Özel'i makam katında karşıladı.

ozgur-ozel-ile-erdogan-bir-araya-geldi-gorusme-akp-genel-merkezi-nde-1.webp

8 YIL SONRA İLK GÖRÜŞME

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile 22 Eylül 2016'da AK Parti Genel Merkezi’nde görüşmüştü.

Bugünkü toplantıyla, AK Parti ve CHP liderleri, 8 yıl sonra bir araya gelmiş oldu.

ozgur-ozel-ile-erdogan-bir-araya-geldi-gorusme-akp-genel-merkezi-nde-4.webp

Kritik görüşme öncesi eski CHP genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu, Altan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile telefonda görüşen Özel, Erdoğan'la yapacağı görüşmeye ilişkin görüş ve önerilerini de aldı.

whatsapp-image-2024-05-02-at-16-24-41.jpeg

ÖZEL VE ERDOĞAN ZİRVESİ SONRASI AÇIKLAMA OLMADI

AKP Genel Merkezi'nde görüşme devam ederken açıklama için Genel Merkezin önüne kürsü kuruldu. Ancak kürsü bir süre sonra kaldırıldı.

Görüşme sonrası ortak açıklama yapılmayacağı öğrenildi.

GÖRÜŞME SONA ERDİ

Özgür Özel ile Erdoğan görüşmesi sona erdi. Görüşme 1,5 saat sürdü.

Erdoğan, basın mensuplarının görüşmeye ilişkin sorusuna yanıt vermedi.

Etiketler :