Bakandan Gaf Üstüne Gaf Geliyor!

Bakandan Gaf Üstüne Gaf Geliyor!
Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki'nin İliç Maden Faciası ile İlgili Açıklamaları Tartışma Yarattı. Özhaseki, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen maden faciasıyla ilgili yaptığı açıklamada, madenin fay hattı üzerinde olduğu bilgisini ilk defa duyduğunu ve ihbar kabul edip araştıracağını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden faciası ile ilgili olarak, "İliç'teki madenin fay hattının direkt üzerinde olduğu doğru mu?" sorusuna cevap verdi. Özhaseki, bu bilgiyi ilk kez duyduğunu belirterek, "İlk defa duyuyorum bunu ama ihbar kabul edip araştıracağım" dedi.

Bu açıklamalar, maden faciasının yaşandığı bölgenin deprem riski taşıdığına dair uzman uyarılarını dikkate almayan bir tutum sergilediği şeklinde yorumlandı. Çeşitli uzmanlar, İliç bölgesinin deprem riskine dikkat çekmiş ve bu konuda uyarılarda bulunmuştu. Özellikle, fay hattının bu bölgede aktif olduğu ve ciddi bir deprem riski olabileceği uzun süredir ifade edilmekteydi. Jeologlar, madenin fay hattının üzerine kurulu olduğu konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Bakan Özhaseki'nin bu açıklamaları, kamuoyunda endişe ve eleştirilere neden olmuş ve deprem riski taşıyan bölgelerde alınması gereken önlemlerin ihmal edilip edilmediği tartışmalarını gündeme getirmiştir.

Etiketler :