Ankara'da Sıcak Saatler: Hatay Adayı Lütfü Savaş, CHP Genel Merkezi'ne Çağırıldı, Özgür Özel'le görüştü.

CHP'nin dün yapılan aday tanıtım toplantısında Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş'ın ismi anons edilmedi. CHP'nin Savaş yerine yeni bir aday açıklayacağı iddia ediliyor. Genel merkeze çağırılan Lütfü Savaş, Genel Başkan Özgür Özel ile görüştü. Görüşme 45 dakika sürdü. Kesin aday listesi için yarın son gün... CHP'deki Hatay düğümünün bugün çözülmesi bekleniyor.

CHP, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği Lütfü Savaş'ı dün yapılan tanıtım toplantısında ilan etmedi. CHP'nin yerel seçimdeki birçok büyükşehir belediye başkan adayının yer aldığı reklam filminde de Lütfü Savaş'ın yer almaması dikkat çekmişti.

GECE YARISI GELEN TELEFON

CHP'nin Ankara'da gerçekleştirdiği aday tanıtım toplantısına çağrılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a önceki gece saat 01.00 civarında kürsüye çıkartılmayacağı bilgisinin verildiği iddia edildi. Bu gelişme üzerine Lütfü Savaş Ankara'da olduğu halde gelişmelerden rahatsız olduğu için salona gitmedi.

ADAYLIĞI GERİ ÇEKİLECEK Mİ?

Lütfü Savaş için yaptırılan memnuniyet anketlerinin sonuncusunda, Savaş'tan duyulan memnuniyetsizliğin görüldüğü ve bu nedenle Savaş'ın adaylığının geri çekilebileceği konuşuluyor.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN HATAY AÇIKLAMASI: YENİ BİR ALTERNATİF GELİŞTİRECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, NOW TV'de İlker Karagöz'ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

CHP tarafından tekrar aday gösterilen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın adaylığından vazgeçilip geçilmediğine yönelik soru üzerine Özel, şunları söyledi:
"Hatay'da yaşananları çok dikkatli analiz ediyoruz. Bazı yerde bir, bazı yerde iki anket yaptık, Hatay'da beş anket yaptık. 'Çok anket yaptık, Lütfü Savaş'ı aşan bir alternatif geliştiremedik' dedim. Adana ve Mersin adaylarını belirlerken, Hatay'ı atamamak zafiyet yaratacaktı, atadık. Ölçmelere devam ettik, Hatay'a gittiğimde 'Vatandaşın sesini duyduk' dedim. 'Yeni anketler yapacağız' dedim. Son ana kadar en doğru adayı belirlemek için anket yaptık. Cumartesi günü gece anket geldi. Lütfü Bey'i aradık, ulaşamadık. Dün sabah görüşemedik. Bugün birazdan Sayın Lütfü Savaş ile konuşacağım, elimdeki anketi Lütfü Bey ile paylaşacağım."

Özel, bu ankette hangi sonuca ulaşıldığı sorusunu, şöyle yanıtladı:
"Anket, Lütfü Bey'in desteği ve onayıyla birlikte bir alternatif geliştirdiğimiz zaman seçimi alacağımızı gösteriyor. Bu şekilde davranmaz, Hatay'ın sesini duymazsak biraz sıkıntıya girdiğimizi gösteriyor. O yüzden Lütfü Bey ile de anketi değerlendirerek, diğer partilerle de değerlendirerek bir Hatay ittifakına ihtiyaç var. Hatay ittifakı kurulmazsa Cumhur İttifakı'nın adayı şans yakalayacak. Cumhur İttifakı adayının şans yakalamamasının yolu bir Hatay ittifakı kurmak. Biz Hatay ittifakı kurmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Bunun için de 36 saat var önümüzde. Bu sürede Hatay'daki soruna en doğru cevabı vereceğim."

ank-d99212c8-be2e-4993-84aa-18ac24973e93-1.jpg
Lütfü Savaş'a destek için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı önünde toplandı. Vatandaşlar, “Dik dur eğilme Hatay halkı seninle”, “Hatay için savaş Lütfü Savaş”, “Lütfü Savaş yalnız değildir” sloganları attı.

ÖZGÜR ÖZEL İLE SAVAŞ GÖRÜŞTÜ

Bütün bu gelişmelerin sonucunda Lütfü Savaş, CHP Genel Merkezi'ne çağırıldı. Savaş, Genel Başkan Özgür Özel'le görüştü. CHP Genel Merkezi'nde saat 10.40'da başlayan görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü.

Görüşmeye Gökhan Zeybek ve Selin Sayek Böle ile Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki de katıldı.

Görüşmede, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için yapılan anketler değerlendirildi. Görüşmenin ardından açıklama yapılmadı.

GÖRÜŞMEDEN NE KARAR ÇIKTI?

Görüşmede hang kararlar alındı, cHP'nin Hatay adayı değişiyor mu? Gelişmeleri Halk TV canlı yayınında muhabir Şeyma Paşayiğit anlattı. Paşayiğit, şunları söyledi:
"Beklenen o görüşme gerçekleşti. Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek de yer aldı. Çıkışta Lütfü Savaş bir açıklama yapmadı. Lütfü Savaş, otoparktan çıkış yaptı, ondan bir açıklama beklenmiyor. Lütfü Savaş toplantıdan ayrıldı ancak toplantı sürüyor. Hatay adayının değişmesine artık kesin gözüyle bakılıyor CHP Genel Merkezi'nde..."

6 ŞUBAT DÖNÜM NOKTASI OLDU

Halktv.com.tr Özel Haber Muhabiri Ali Macit'in edindiği bilgiye göre; Lütfü Savaş için yaptırılan memnuniyet anketlerinin sonuncusunda, Savaş'tan duyulan memnuniyetsizliğin görüldüğü ve bu nedenle Savaş'ın adaylığının geri çekildi. Halktv.com.tr'nin edindiği bilgiye göre; 6 Şubat’ta protesto edilen Savaş, anketlerde yaklaşık 15 puan düşüş yaşadı.

HANGİ İSİMLER GÜNDEMDE?

CHP kaynakları, Hatay için yeni ismin bu gece ya da yarın gerçekleştirilecek toplantıların ardından belli olacağını bildirdi. Konuşulan isimlerden biri Hatay Baro Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın ve Serkan Topal. Hatay’a talip olan bir diğer isim ise Mustafa Sarıgül.

AÇIKALIN: GÖREVE HAZIRIZ

Halktv.com.tr'ye konuşan Açıkalın, CHP’den henüz bir teklif gelemediğini belirtti. Teklif gelmesi halinde ise kabul edeceğini ifade etti. “Göreve hazırız” diye Açıkalın, Serkan Topal isminin de isabetli bir karar olacağını belirtti.

Etiketler :