CHP'nin toplantısında Adı Açıklanmayan Hatay Adayı Lütfü Savaş'a Partisinden Gece Yarısı Telefonu! CHP Lideri Özel'den Açıklama

CHP'nin toplantısında Adı Açıklanmayan Hatay Adayı Lütfü Savaş'a Partisinden Gece Yarısı Telefonu! CHP Lideri Özel'den Açıklama
CHP'nin dün yapılan aday tanıtım toplantısında Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş'ın ismi açıklanmadı. CHP'nin Savaş yerine yeni bir aday açıklaması bekleniyor. CHP lideri Özgür Özel, Savaş'la ilgili sorulara yanıt verdi. Özel, "Lütfü Savaş ile konuşacağım, yeni bir alternatif oluşturacağız dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği Lütfü Savaş'ı dün yapılan tanıtım toplantısında ilan etmedi.

CHP'nin Ankara'da gerçekleştirdiği aday tanıtım toplantısına çağrılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a önceki gece saat 01.00 civarında kürsüye çıkartılmayacağı bilgisinin verildiği ortaya çıktı. Bu gelişme üzerine Lütfü Savaş Ankara'da olduğu halde gelişmelerden rahatsız olduğu için salona gitmeme kararı aldı.

whatsapp-image-2024-02-18-at-15-31-21.jpeg
Toplantıda büyükşehir, il ve ilçe belediye başkan adayları alfabetik sıralamaya göre sahneye çağrılıp hatıra fotoğrafı çektirdi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın adaylığı ise duyurulmadı.

ADAYLIĞI GERİ ÇEKİLEBİLİR

Lütfü Savaş için yaptırılan memnuniyet anketlerinin sonuncusunda, Savaş'tan duyulan memnuniyetsizliğin görüldüğü ve bu nedenle Savaş'ın adaylığının geri çekilebileceği belirtildi.

BUGÜN BELLİ OLACAK

CHP kaynakları, Hatay için yeni ismin bugün gerçekleştirilecek toplantıların ardından belli olacağını ifade ediyor.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN HATAY AÇIKLAMASI: YENİ BİR ALTERNATİF GELİŞTİRECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, NOW TV'de İlker Karagöz'ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın adaylığı ile ilgili soruya yanıt veren Özel, şunları söyledi:
"Biz Hatay'da yaşananları çok dikkatli analiz ediyoruz. Hatay'da 5 anket yaptık. Son ana kadar en doğru adayı belirlemek için anketi yaptık. Cumartesi günü son anket yaptık. Elimizdeki anketi Lütfü Beyle de paylaşacağım. Lütfü Bey'in onayıyla birlikte bir alternatif geliştirdiğimiz durumda seçimi alacağımızı gösteriyor. Bu şekilde davranmazsak, biraz sıkıntıya girdiğimizi gösteriyor."

"Hatay İttifakı'na ihtiyaç var" diyen Özel, "Hatay İttifakı kurulmazsa Cumhur İttifakı'nın adayı şans yakalayacak. Biz Hatay İttifakı'nı kurmak için üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Bunun için 36 saatimiz var önümüzde" ifadelerini kullandı.

6 ŞUBAT DÖNÜM NOKTASI OLDU

Halktv.com.tr Özel Haber Muhabiri Ali Macit'in edindiği bilgiye göre; Lütfü Savaş için yaptırılan memnuniyet anketlerinin sonuncusunda, Savaş'tan duyulan memnuniyetsizliğin görüldüğü ve bu nedenle Savaş'ın adaylığının geri çekildi. Halktv.com.tr'nin edindiği bilgiye göre; 6 Şubat’ta protesto edilen Savaş, anketlerde yaklaşık 15 puan düşüş yaşadı.

İKİ İSİM GÜNDEMDE

CHP kaynakları, Hatay için yeni ismin bu gece ya da yarın gerçekleştirilecek toplantıların ardından belli olacağını bildirdi. Konuşulan isimlerden biri Hatay Baro Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın ve Serkan Topal. Hatay’a talip olan bir diğer isim ise Mustafa Sarıgül.

AÇIKALIN: GÖREVE HAZIRIZ

Halktv.com.tr'ye konuşan Açıkalın, CHP’den henüz bir teklif gelemediğini belirtti. Teklif gelmesi halinde ise kabul edeceğini ifade etti. “Göreve hazırız” diye Açıkalın, Serkan Topal isminin de isabetli bir karar olacağını belirtti.

NE OLMUŞTU?

CHP'de Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı içi mevcut belediye başkanı Lütfü Savaş aday gösterilmişti.

Lütfü Savaş'ın adaylığı kamuoyunda tepki çekmiş, 6 Şubat'ta CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da yer aldığı anma yürüyüşünde Lütfü Savaş protesto edilmişti.

CHP'nin AHBAP Derneği Başkanı sanatçı Haluk Levent ve eski Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Aylin Kotil'e de gayriresmi bir teklif götürüldüğü iddia edilmişti. Levent de Kotil de teklifleri reddettiğini, CHP de 'kurumsal düzeyde' bir teklif yapılmadığını açıklamıştı.

REKLAM FİLMİNDE YOKTU

CHP'nin yerel seçimdeki birçok büyükşehir belediye başkan adayının yer aldığı reklam filminde Lütfü Savaş'ın yer almaması da dikkat çekmişti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de “Hatay’ı 10 günde bir ölçtürüyoruz. Aklımıza gelen her seçenek ölçtürülüyor. Hatay’da yapılan anketlerde başkanımıza alternatif görürsem onu Lütfü Savaş’a gösteririm ve adayı değiştiririm. Bir alternatif arayışı içindeyiz” demişti.

Etiketler :