Ali Yerlikaya'nın İçişleri Bakanlığı'nı bırakıp AKP'nin İstanbul adayı olacağı iddia ediliyor

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın görevi bırakıp, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olacağı iddia ediliyor. T24 yazarı Tolga Şardan, Ali Yerlikaya'nın kafasının karışık olduğunu, temayül yoklamalarında öne çıkan isim olduğunu yazdı. Yazıya 'Yeni Bir Sabah' Programında yer veren İsmail Küçükkaya bakana yakın isimlerin iddiayı yalanladığını belirtti.

T24 yazarı Tolga Şardan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın görevi bırakıp, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ekrem İmamoğlu ile yarışabileceğini öne sürdü.

Halk TV'da 'Yeni Bir Sabah' Programının yapımcısı Gazeteci İsmail Küçükkaya iddiayı bakana en yakın isimlere sorduğunu ve iddianın yalanlandığını belirterek 'Ancak son sözü Erdoğan söyleyecek. Eğer Ekrem İmamoğlu'nun karşısına çıkacan en güçlü aday olarak Ali Yerlikaya adı belirtilirse Cumhurbaşkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını ona verebilir" dedi.

Yerlikaya’nın görevi bırakma konusuna sıcak olmadığını ancak AKP’nin temayül yoklamalarında öne çıktığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP yönetiminden böyle bir teklif gelmesi hâlinde olumlu yanıt vermekten başka şansı kalmadığı ileri sürüldü.

Şardan, yazısından şu ifadelere yer verdi:

Göreve geldiğinden bu yana suç örgütleriyle mücadeleyi üst noktaya taşıyan Yerlikaya’nın bugünlerde kafası karışık.

İktidarın, CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’na karşı çıkaracağı aday merak edilirken, AKP’nin İstanbul’daki temayül yoklamasında öne çıkan isim oldu Yerlikaya.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabineye alındıktan sonra altı ay içinde epeyce mesafe alan Yerlikaya, Önceki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘dan sonra hem iktidarın hem de muhalefetin güvendiği isim haline geldi.

YERLİKAYA'NIN KAFASI KARIŞIK

Dediğim gibi, Yerlikaya’nın kafası karışık. Geçen perşembeden bu yana programlarındaki yoğunluğu azalttı. Yabancı heyet randevularını ileri tarihe aldı.

Mesela, geçen hafta 81 il valisi, emniyet müdürü ve jandarma komutanlarını Ankara’da toplayıp 2023 değerlendirmesi yapıp 2024’e ait hedefleri ortaya koyacaktı. Bu program ertelendi.

Cumhurbaşkanlığı’nda bakanlığını ilgilendiren toplantıya da katılamadı Yerlikaya. Çünkü siyasi temasları ağır basmaya başladı. Hafta sonu da İstanbul’daydı, temaslarına devam etti.

Bakanlıkta haftalık gerçekleştirdiği güvenlik toplantılarını erteledi.

Farkındaysanız, son günlerde sosyal medya hesabında yaptığı günlük program paylaşımları da azaldı.

KENDİSİ BAKANLIK GÖREVİNE DEVAM ETMEK İSTİYOR

Yakın çevresinden edindiğim bilgilere göre kendisi bakanlık görevine devam etmek istiyor. Başlattığı suç ve suçlularla mücadele konusunda ülkeyi belirli bir noktaya taşımayı hedeflemiş durumda. Amacı bu hedefe ulaşabilmek.

Ama tabii bir de “emir demiri keser” durumu mevcut. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve parti yönetiminin teklifine olumlu yanıt vermekten başka şansı olmayacak.

Bu arada; Yerlikaya, bir süre önce TBMM’deki odasında MHP lideri Devlet Bahçeli‘yi ziyaret etti. Bahçeli bu görüşmeden sonra, açıkça olmamakla birlikte ima ile dile getirdiği Yerlikaya’ya yönelik eleştirilerine son verdi. Ayrıca, geçen hafta içinde Yerlikaya MHP’nin önde gelen isimlerinden İzzet Ulvi Yönter‘le bir araya geldi. Yerlikaya’nın sosyal medyasında duyurmadığı ziyareti, Yönter kamuoyuna açıkladı.

SOYLU DA DESTEK VERİYOR

Bir not daha ekleyim; Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı’ndan ayrılıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasına Süleyman Soylu’nun da destek verdiği ifade ediliyor kulislerde.

YERLİKAYA'NIN YERİNE MÜNİR KARALOĞLU

Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı büyük olasılıkla yakın zamanda sona erecek. Yerine ise yine büyük ihtimalle Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu bakan koltuğuna oturacak.

Etiketler :