AKP'li belediyeler, İlbank ve TOKİ: 3.1 milyar TL böyle harcandı

AKP'li belediyeler, İlbank ve TOKİ: 3.1 milyar TL böyle harcandı
CHP'li Özgür Karabat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından AKP'li belediyelere, İller Bankası'na aktarılan paralara dikkat çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 3.1 milyar liranın TOKİ, İlbank ve AKP'li belediyelere aktarıldığını paylaştı.

Karabat, bütçe aktarımı konusunda iktidarın AKP'li belediyelere takipsiz şekilde aktarılan paralarla ilgili "AKP’li belediyeler sınırsız borçlanıyorlar. Kendilerine hesap sorulmadığı için borçlarını ödemiyorlar. Yetmiyor, çeşitli bakanlıklar bunlara kaynaklar aktarıyor. Muhalefet belediyelerine ise her türlü zorluk çıkarılıyor" dedi.

Karabat'ın paylaşımları şöyle:

1) Kamu kaynaklarının adil bölüşümü, demokrasi ve ülkenin kalkınması bakımından elzemdir. Ancak AKP, ülkeyi “bendensin/ değilsin” mantığıyla yönettiği için, devasa kamu kaynakları yolsuzluğun ana damarı haline geldi.

2) Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2021 Sayıştay raporuna göre, diğer kurumlara yapılan aktarımlar 2 milyar 20 milyon 528 bin TL oldu. Belediyelere 914 milyon 891 bin TL, İller Bankası’na 191 milyon 166 bin TL kaynak aktarıldı.

fn9bwvwx0amht3y.jpg

3) Burada belediyeler seçilirken hangi kriterler göz önünde tutulmuştur? Hepimiz biliyoruz ki 914 milyon liralık kaynak, daha çok AKP’li belediyelere aktarılmıştır. Yolsuzluklar gizlensin diye de Çevre Bakanlığı bu parayı takip etmiyor. Bitmedi...

fn9bxaiwiaacrhf.jpg

4) Diğer kurumlar başlığında geçen kurumlar hangileridir? Sayıştay raporunda TOKİ’ye de kaynak aktarıldığı yer alıyor. TOKİ adı neden açık bir şekilde yazılmamıştır? Bir yerde gizlilik çoksa, oradaki vurgun da o kadar büyüktür!

5) Bu paranın nerelere harcandığı bilinmiyor. Bakanlıktan aktarılan kaynak için muhasebeleştirme yapılmadığı gibi, Bakanlık da paranın peşine düşmüyor. Üstelik 2018, 2019 ve 2020 yıllarında da aynı durum söz konusu.

6) AKP’li belediyeler bu paraları alıp ne yapmışlardır? TOKİ, bu kaynağı kullanırken neden Bakanlığa gereken bilgileri vermemiştir? İLBANK bu kaynağı yerel yönetimlere aktarırken muhalefetin belediyelerine ne kadar para vermiştir?

7) TOKİ’nin siyasallaştığının net göstergesini, bu tweet dizisinde sizinle paylaşmıştım. AKP’li belediyelerden borçlarını tahsil etmeyen TOKİ, vatandaşı ise icraya veriyor.

8) Belgeleriyle açıkladığımız bu skandal, kamu kaynaklarından mahrum bırakılan CHP’li belediyelerin kısıtlı imkanlarla ne kadar büyük işler başardığının da kanıtıdır. AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi hazımsızlığı da bundandır!

9) AKP’li belediyeler sınırsız borçlanıyorlar. Kendilerine hesap sorulmadığı için borçlarını ödemiyorlar. Yetmiyor, çeşitli bakanlıklar bunlara kaynaklar aktarıyor. Muhalefet belediyelerine ise her türlü zorluk çıkarılıyor.

10) Aslında 3,1 milyar TL’nin nerelere gittiğini çok iyi biliyoruz. Bu kaynak, ihaleci yandaş şirketlere ve müteahhitlere aktarıldı. Siz kaynakları adil bölüşmüyorsunuz, ama biz adaleti tesis ettiğimizde aktarımları da hakkaniyetli yapacağız. 3 ay kaldı!

Etiketler :