Halkbank ifşaları bitmiyor: CHP'li Karabat vurgun çarkını anlattı

Halkbank ifşaları bitmiyor: CHP'li Karabat vurgun çarkını anlattı
CHP'li Özgür Karabat, AKP'li Vahit Kiler ve Halkbank arasındaki vurgunu gündeme getirmiş, sonrasında olayı haberleştiren Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül gözaltına alınmıştı. Karabat, gözaltına tepki gösterirken Halkbank'a ilişkin yeni bir vurgunu paylaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP'li vekil Vahit Kiler ve Halkbank ortaklığıyla yapılan vurgunu paylaşmıştı.

AKP'li vekil Vahit Kiler'in şirketi Kiler GYO'nun, 2015 yılında borçları karşılığında Halkbank'a 100 milyon dolara sattığı Sapphire Alışveriş Merkezi’ni 48 milyon dolara yeniden almasını gündeme getiren Karabat, Halkbank ve Kiler hakkında attığı tweet'lere erişim engeli getirildiğini duyurmuştu.

Bu konuyu haberleştiren, Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, dün gece yarısı gözaltına alındı. Aygül'ün gözaltına alınması sonrası, olaya tepki veren Karabat, Halkbank'a ilişkin yeni bir vurgunu paylaştı.

Karabat'ın paylaşımları şöyle:

1) AKP Milletvekili Vahit Kiler ile Sapphire AVM’de vurguna imza atan Halkbank, bu konunun üzerine gidilmemesi için elinden geleni yapıyor. Şimdi size yeni bir vurgunu anlatayım.

2) Benim Sapphire vurgununu anlattığım tweetlere erişim yasağı getirildi. Bir milletvekilinin belgeleri ile ortaya çıkardığı skandal örtbas edilmeye çalışılıyor. Yetmedi, vurgunu yazan gazeteci Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, dün gece yarısı gözaltına alındı.

3) Burada ayrıca fikir açıklama özgürlüğü kısıtlanarak Anayasal suç işleniyor. AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ile hareket eden Halkbank yönetimi, diğer taraftan AKP’nin militanı olmuş yargı ile gözdağı vermeye çalışıyor. Bakın, bizi neden susturmaya çalışıyorlar...

4) 2014 yılında Antalya’daki bir firma ile Halkbank arasında kredi ilişkisi başlıyor. Bu şirket 13.12.2021’de iflas ediyor. Borçlarını ödemeyen bu şirketin 346,9 milyon TL’lik grup riskleri tasfiye ediliyor. Yani üzerine bir bardak soğuk su içiliyor.

5) 11,2 milyon TL’lik taşınmazı, banka 5,6 milyon TL’lik alacak karşılığında alıyor. 391,2 milyon TL’lik borcun faizinde indirim yapılarak 370 milyon TL’ye indiriliyor. Yani Halkbank, faizden iskonto yapıyor. Bu şirket kime ait?

6) Şirketin taşınmazlarının devir bedeli ve emlak vergisi de Halkbank tarafından ödeniyor. 18,7 milyon TL ödeme yapıldı. Yani, borçlunun borcunu alacaklı banka ödüyor. Şaka gibi! Ama bitmedi.

7) Şirketin taşınmazının kira hakkı bankaya devrediliyor. Banka yönetimi de kullanım hakkını tekrardan firmaya veriyor. Bankaya borcu olan firma da kalkıp bu tesisi üçüncü şahıslara kiraya veriyor. Nasıl bir çark kurdukları ortada!

8) Vatandaş bir kredi taksitini geciktirdiğinde icra tehdidi savuran Halkbank, söz konusu mali yönden batık dev şirketler olunca daha fazla kredi veriyor. Bunların hesabının sorulmamasını istiyorlar ama çok beklerler...

Etiketler :