CHP'li Karabat'ın Halkbank ifşalarına erişim engeli

CHP'li Karabat'ın Halkbank ifşalarına erişim engeli
CHP'li Özgür Karabat, Halkbank'ın Sapphire AVM üzerinden yaptığı vurguna ilişkin tweet'lerine erişim engeli getirildiğini duyurdu.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP'li vekil Vahit Kiler'in şirketi Kiler GYO üzerinden Halkbank ile yapılan vurgunu ortaya çıkarmıştı.

AKP'li vekil Vahit Kiler'in şirketi Kiler GYO'nun, 2015 yılında borçları karşılığında Halkbank'a 100 milyon dolara sattığı Sapphire Alışveriş Merkezi’ni 48 milyon dolara yeniden almasını gündeme getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Halkbank ve Kiler hakkında attığı tweet'lere erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Karabat'ın paylaşımları şöyle:

1) AKP Milletvekili Vahit Kiler ve Halkbank’ın Sapphire AVM üzerinden yaptığı vurgunu ortaya çıkardığım için Halkbank tweetlerime erişim kararı aldırmış. Sizden korkan sizin gibi olsun.

2) Batık şirketlerin milyarlarca liralık borçlarını üstlenip, üzerine bedavadan dağıttığınız kredileri de halkımız öğrendi. Şimdi, başka bir Halkbank vurgununu anlatalım.

3) Halkbank, 2021 yılında ilave istihdam taahhüdü karşılığında 1 milyon TL ve üzeri 4.004 kredi kullandırdı. Toplam kredi hacmi ise 12,1 milyar TL’yi geçti. Piyasaya göre oldukça uygun koşullarda verilen bu krediler ile yeni iş sahaları yaratılacaktı.

4) İşsizliğin azalması için iyi diyebilirsiniz ama maalesef sonuç çok başka. Taahhüt edilen istihdam sayısı 108.437 iken, yerine yetirilmeyen istihdam sayısı 38.719 oldu. Burada uygulanması gereken para cezası 52 milyon TL. Halkbank bu cezayı kesmedi.

5) Bir başka deyişle, Halkbank istihdam taahhüdü karşılığında milyarlarca TL verdiği ucuz kredilerin başka amaçlarla kullanılmasına göz yumdu. Belli şirketlere halkın kaynaklarıyla sermaye transferi yapıldı. Hepsi Sayıştay’ın kayıtlarında yer alıyor.

6) Haydi bu paylaşımıma da erişim engeli getirin! Halkbank’taki vurgunları ortaya çıkardığımızdan beri trolleri üzerime saldınız, türlü iftira ve tehditler savurdunuz. Geri adım atan namerttir. Belgeli vurgunları anlatmaya devam edeceğiz!

fmvxs1wxwaeof1m.jpg

Etiketler :