AKP İBB’ye Karşı Açtığı Davayı Kaybetti

AKP İBB’ye Karşı Açtığı Davayı Kaybetti
İBB’nin mülkiyetinde bulunan Bahçelievler’deki Kocasinan Mahallesi’ndeki bina AKP’nin Bahçelievler İlçe Başkanlığı, olarak kullanılıyordu. 2015 yılında beri İBB’ye ait taşınmazı ‘işgalci’ olarak kullanan AKP, İBB’ye karşı açtığı davayı kaybetti. AKP, İBB’ye işgal tazminatı (ecrimisil) ödeyecek.

ALİ MACİT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, 14. Şubat 2020’de görülen oturumunda Bahçelievler İlçe Başkanlığı’nın İBB’nin mülkiyetinde olan binayı kaçak kullandığı ortaya çıkmıştı. İBB, daha AKP İlçe Başkanlığı olarak kullanılan bu taşınmazı almak ve kullanılan sürenin kirasını tahsis etmek için dava açtı.

İBB İLK DAVAYI KAZANDI

İlk olarak Bakırköy 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı kabul etti. AKP Bahçelievler İlçe Başkanlığı'nın da İBB'ye ait taşınmazda işgalci olduğunu, bugüne kadar hiçbir ödeme yapmadığından mahkeme İBB lehine karar verdi. AKP, karara itiraz etti.

AKP, İBB’YE İŞGAL PARASI ÖDEYECEK

İstanbul 11. İdare Mahkemesi’nde görülen dava da sonuçlandı. Mahkeme, AKP’nin binayı haksız ve işgalci olarak kullandığını tesbit etti. AKP, İBB’ye işgal tazminatı (ecrimisil) ödeyecek. Mahkeme, İBB’nin talep ettiği 1 milyon 400 bin liralık ecrimisilin 889 bin TL’sini ödemesini hüküm etti.

BİLİRKİŞİ AKP’NİN İŞGALCİ OLDUĞUNU TESBİT ETTİ

Bilirkişi Raporunda, Bahçelievler’in Kocasinan Mahallesi 1358 ada 1 parseldeki taşınmazın, 22 Haziran 2017’de belediye adına tecil edildiğine rastlandı. Raporda taşınmazın AKP’nin ilçe başkanlığı olarak kullanıldığı ve belediyeye kira ödenmediği de belirtildi.