Ahmet Türk'ten 'Kayyum Atanması' Açıklaması

Ahmet Türk'ten 'Kayyum Atanması' Açıklaması
Kobani Davası’nda 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, belediyeye kayyum atanması konusun "Halkın iradesine ipotek konulduğu zaman biz tepkimizi gösteririz” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Ahmet Türk ve Devrim Deniz, düzenledikleri basın toplantısında, kayyım yönetimi döneminde borçlanma, taşınmazların devri ve gündemi ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

4 MİLYAR 875 MİLYON BORÇ

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MARSU) ve belediyenin toplam borcunun ise 4 milyar 875 milyon 802 bin lira olduğunu söyleyen Ahmet Türk, kayyumun kasada 150 milyon para bıraktığını ancak bu paranın ilgili ayın maaşlarına yatırıldığını söyledi.

"KAYYUM, AKP'Lİ BELEDİYEYE 15 MİLYON LİRA AKTARDI"

Mardin Valisi ve dönemin Büyükşehir Belediyesi kayyum Turan Akkoyun'un, Elazığ’ın Arıcak ilçesine bağlı AKP’li 3 Ocak Belde Belediyesi’ne 15 milyon lira para aktardığını da anlatan Türk, borçların belgelerinin olduğunu belirterek, “Biz bu halka hizmet etmek için geldik. Ne kimseye iftira atarız, ne de belgesiz konuşuruz. Bütün ihalelerimiz şeffaf olacak. Bizi yıpratmak isteyen anlayışlara karşı, hem yerel hem de ulusal basın biraz vicdanlı hareket etmelidir” dedi.

BELEDİYEYE KAYYUM ATANACAK MI?

Gazetecililerin sorularını yanıtlayan Ahmet Türk, "Herkesin kafasında ‘Kobani Davası’nda verilen karardan sonra acaba kayyum atanır mı?’ sorusu var. Burası Türkiye, hukukun olmadığı, adaletin olmadığı, yargının tarafsız ve bağımsız olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Bunun için neyin, nasıl olacağını bilemeyiz. Ama bizim için halkın iradesi önemlidir. Halkın iradesine ipotek konulduğu zaman biz tepkimizi gösteririz.

Çünkü o iradeyi tanımamak bu halkı tanımamaktır. Yoksa bireysel olarak kayyum atanmış, atanmamış bizim için çok önemli değil. Şimdi yargı süreci başladı. Yargıtay’ın kararı ortaya çıkmayana kadar, yargının vermiş oluğu kararları, bir kişi hükümlü olarak göstermez. Yargıtay kararından sonra belediye başkanlığı düşer. Böyle bir durum olsa bile Meclis’in kendi içinde bir belediye başkanvekili seçme gibi bir durumu var.'' diye konuştu.

Kaynak:ANKA