Adalet Bakanı Tutuklu Yakınları İle Görüşecek

Adalet Bakanı Tutuklu Yakınları İle Görüşecek
DEM Parti Milletvekili Newroz Uysal Aslan, tutuklu yakınlarının 26 Haziran'da görüşeceğini açıkladı. Yapılacak görüşmede cezaevi koşulları ve insan hakları ihlalleri gündeme gelecek.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şırnak Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Newroz Uysal Aslan, tutuklu yakınlarının Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile 26 Haziran Çarşamba günü bir araya geleceğini duyurdu.

Aslan, tutuklu yakınlarının daha önce 12 Haziran'da Adalet Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ve şimdi tekrar buluşacaklarını belirtti.

5b803a6b-ead7-4f5a-869a-de4e2ed5766c-w.jpeg

Newroz Aslan, cezaevlerindeki insan hakları ihlallerinden vazgeçilmesi, eşit infaz düzeni sağlanması, hasta mahpuslar için tahliye talebi ve İmralı ile aile görüşlerinin sağlanması gibi konuların görüşme gündeminde yer alacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Cezaevlerinde açlık grevinden boykota evrilen bir eylem var. Görüşmelerde, cezaevlerindeki insan hakları ihlallerinden vazgeçilmesi ve eşit infaz düzeni talep edildi. Hasta mahpuslar için tahliye talebi ve İmralı ile aile görüşünün sağlanması talepler arasında. Taleplerimizi ileteceğiz. Aileler, bireysel yaşadıkları tahliye engellemelerini, mahpusların sağlığa erişim talebini de Bakanlığa iletecek. Adalet Bakanlığı ailelerin doğrudan muhatabı. Bu görüşme çok olağan. Bir an önce hukuka dönülmesi gerekiyor. Kanunlar ayrımsız bir şekilde uygulanmalı.”

Kaynak:ANKA