Şişecam işçileri kazandı: Ücretsiz izne çıkarılan 13 işçi işbaşı yapacak

Şişecam işçileri kazandı: Ücretsiz izne çıkarılan 13 işçi işbaşı yapacak

Geçtiğimiz ay ücretsiz izne çıkarılan 13 Şişecam işçisi, sendikanın ve işçilerin mücadelesi sonrası yeniden işbaşı yapacak.

HALK TV ÖZEL

Türk-İş’e bağlı Kristal-İş Sendikası ile işverenin anlaşması üzerine 13 işçinin de işbaşı yapması sağlandı. Yarın koronavirüs testine tâbi tutulacak olan işçiler, pazartesi günü işbaşı yapacak.

Ne olmuştu?

Şişecam Cam Ambalaj Yenişehir fabrikasında 13 işçi koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek ücretsiz izne çıkarılmıştı. Cam işçileri, kararın üzerine protestolar yapmış ve işvereni ücretsiz izin uygulamasına son vermeye çağırmıştı. Kristal-İş Sendikasının örgütlü olduğu tüm Şişecam fabrikalarında fazla mesai durdurulmuş ve işverenin kararı protesto edilmişti.

Kristal-İş Bursa Şube Başkanı Mehmet Dikmen Halk TV'ye konuşmuş; ücretsiz izne çıkarılanlardan birinin daha önce iş kazası geçirdiğini ve tazminat davası açtığını, birinin daha önce işyerinde bayıldığını ve ‘verimi düşük’ denildiğini, birinin ise eşinin 4’üncü evre kanser hastası olmasından dolayı rapor almak durumunda kaldığını ifade etmişti.

“Bu fabrikayı işleten, buraya yıllardır emek veren işçiler. Koskoca Şişecam 13 işçinin maaşıyla mı kurtulacak?” diyen Dikmen, “Salgın boyunca işçiler fedakarlık yaptı, şimdi fedakarlık sırası işverende” demişti. Arkadaşlarının ücretsiz izinden döndükten sonra işbaşı mı yapacağı yoksa işten mi çıkarılacağı konusunda belirsizlik olduğunu söyleyen Dikmen, "Arkadaşlarımız derhal işbaşı yapmalıdır" ifadelerini kullanmıştı.