SinoVac aşısının faz 3 çalışmaları için ilk kez konuşuldu

Çin’li şirket SinoVac tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı CoronaVac ile ilgili dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet, yeni bir araştırma yayımladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Şubat 2021 17:04
SinoVac aşısının faz 3 çalışmaları için ilk kez konuşuldu

Halk TV Haber Merkezi 

CoronaVac isimli aşının faz I ve faz II klinik denemelerinden elde edildi. CoronaVac aşısının 60 yaş ve üzerinde test edildiği ilk rapor geçtiğimiz gün dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet'te yayımlandı.  Lancet, Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac’ın 60 yaş ve üzeri kişilerde güvenle kullanılabileceğinin altını çizdi.

Raporda, aşı etkinliğinin yaşlılarda bağışıklık sistemindeki yaşlanma nedeniyle azaldığını ancak, SinoVac aşısının 60 yaş ve üstü sağlıklı yetişkinlerde iyi tolere edildiğini ve bu grupta koronavirüsü nötralize edebilen antikorların azalmadığını gösterdi. SinoVac'ın Faz I klinik çalışmasına, yaş ortalaması 65,8 olarak belirlenen toplam 72 katılımcı kaydedildi. Katılımcılar üç gruba ayrıldı ve her bir grupta 24 katılımcı yer aldı. Gruplardan biri, sahte aşı uygulamasının yapıldığı plasebo grubuydu. Faz II klinik denemesinde de yaş ortalaması 66,6 olan 350 katılımcı yer aldı. Aşının uygulandığı gruplarda 100'er katılımcı, plasebo grubunda ise 50 katılımcı bulundu.

Araştırmacılar klinik denemelerde ortaya çıkan tüm yan etkilerin hafif veya orta şiddette görüldüğünü bildirdi. 39 katılımcıda enjeksiyon bölgesi ağrısı görülürken, 14 kişinin de ateşi çıktı. Makaleye göre en sık bildirilen reaksiyonlar bunlardı. Söz konusu reaksiyonların çoğunun aşılamadan sonraki 7 gün içinde meydana geldiği ve katılımcıların 48 saat içinde iyileştiği açıklandı. Haberde araştırmanın Çinli uzmanlar için aşının 60 yaş ve üzerinde güvenilir ve etkili olduğuna dair "umut vadettiği" belirtildi. SinoVac yetkilisi ilk iki fazın sonuçlarının üçüncü fazdaki etkililik verisini temsil edemeyeceğini söyledi. Yetkili, ikinci faz testlerinin temel olarak antikor seviyelerini ölçtüğünü, üçüncü fazın ise enfekte olma riskini ne kadar düşürdüğünü gösterdiğini belirtti. 

Raporu Halk TV'ye değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu Üyesi Kayıhan Pala, raporun 60 yaş üstüne de güvenle bu aşının yapılabileceğini gösterdiğini belirtti. Pala şunları söyledi:

"Bu rapor faz-II raporu. Bu rapora göre SinoVac’ın CoronaVac aşısı 60 yaş ve üstü için güvenli ve 60 yaş ve üzeri faz-III çalışmasına alınabilir. Bu aslında çok önemli bir makale. Bu makale yayınlanmadan da Brezilya’da yapılan 60 yaş üzerine yapılan çalışma üzerine Türkiye’de 60 yaş üzeri için aşılamaya başlamıştı. Fakat keşke bu makaleler öncesinde yayınlansa ve faz-III çalışması buna göre yapılsaydı. Bu rapor bize 60 yaş üzerine de güvenle yapılabileceğini söylüyor."