Selin Sayek Böke: İktidar Varlık Fonu’nu şeffaf olmayan işler yapabilmek için kurdu

Selin Sayek Böke: İktidar Varlık Fonu’nu şeffaf olmayan işler yapabilmek için kurdu

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Ekonomist Murat Kubilay yüzde 10’u Katar’a devredilen Borsa İstanbul’u ve TÜSİAD ile yapılan görüşmeyi değerlendirdi. Böke “İktidar Varlık Fonu’nu şeffaf olmayan işler yapabilmek için kurdu” dedi.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Ekonomist Murat Kubilay Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk oldu. Kubilay ve Böke yüzde 10'u Katar'a devredilen Borsa İstanbul haberinin hemen ardından TÜSİAD ile yapılan görüşmeyi yorumladı. Böke, Varlık Fonu kurulduğundan beri perde arkasını halkın bilemediği işlerin yapıldığını ifade ederek "Türkiye ağır bir rejim krizi yaşıyor. Bu rejim denetlenmekten kaçmak için kurum yok etmiş bir rejim. İktidar Varlık Fonu'nu da şeffaf olmayan işler yapabilmek için kurdu. Hesap verilebilirliğin olmaması krizin kendisini tanımlıyor" dedi.

"Bizim derdimiz Varlık Fonu'nun kendisi"

Varlık Fonu'nun Sayıştay denetimini önleyecek şekilde kurulduğunu söyleyen Selin Sayek Böke, krizin kendisi olarak gördükleri Varlık Fonu'nu iktidarlarında kapatacaklarının altını çizdi. "Berat Albayrak'ın istifa sürecinde neler yaşadıysak şu an aynı belirsizliği yaşıyoruz" diyen Böke, Katar meselesinin rejimin keyfilik ve şahsilikle biçimlenmiş doğasını yansıttığını söyledi. Böke, TÜSİAD ile yapılan görüşmeye ilişkin olarak "İktidar IMF'siz bir IMF programı önerdi" yorumunu yaptı.

Böke, "İktidarı ayakta tutan düzen acı reçeteyi ve faturayı halka kesen düzendir. Madem faizler artacaktı niye Türkiye'nin emek emek biriktirmiş olduğu 120 milyar dolarlık rezerv heba edildi. Niye bu acı reçeteyi bu derece yüksek bir maliyete dönüştürdünüz? Bu soruyu yanıtlamayan ekonomik program Türkiye'ye vizyon çizemez." dedi.

"Türkiye her sıkıştığında Katar'a gidiyor"

Ekonomist Murat Kubilay Katar'a devredilen yüzde 10'un Avrupa Yatırım Bankası'na ait olduğunu ifade etti. "Geçtiğimiz bir yılda TL çok değer kaybettiği için alış fiyatıyla satış fiyatı bizim aleyhimize olmuştur" dedi. Varlık Fonu'nun Sayıştay tarafından denetlenemediğini ifade eden Kubilay, "Türkiye her sıkışmasında Katar'a gidiyor. Bunun sebebi de iktidarla aralarında ticari ilişkiden farklı bir ilişkinin kurulması. Türkiye aynı ilişkileri Bahreyn ile Kuveyt ile kuramıyor Katar ile Türkiye arasında tahmin edilen ama kanıtlamayan bir ilişki var. Yatırımların sadece Katar'dan gelmesi bir problem teşkil ediyor." dedi. 

"TÜSİAD sesini çıkarmakta zorlanıyor"

Kubilay, TÜSİAD ile yapılan görüşmeyi iş dünyası ve bireyleri ikna etmek için atılan bir adım olarak gördüğünü söyledi. "Hükümet cesur olmadığı için birebir görüşmelerle ikna görüşmeleri başlattı ama TÜSİAD şeffaf olmayan işlemlerin hesabını sorabilmelidir. Sesini çıkarmakta zorlanıyor" dedi.

Gündem