Mehmet Ceyhan Turkovac verilerini değerlendirdi: Bin 182 vakalı Faz-3 çalışması olmaz

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, acil kullanım onayı verilen ve Bilim Kurulu üyelerinin Faz-3 çalışmalarını paylaştığı basın açıklamasını değerlendirdi. Ceyhan bin 182 kişiyle yapılan Faz-3 çalışmasının yetersiz olduğunu belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ocak 2022 16:11
Mehmet Ceyhan Turkovac verilerini değerlendirdi: Bin 182 vakalı Faz-3 çalışması olmaz

Turkovac aşısına gelen tepkiler sonrası Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Prof Dr. Mine Durusu Tanrıöver basın toplantısı düzenledi. Turkovac ve Koronavac aşılarının Faz-3 çalışmaları hakkında bilgi verilen toplantı sonrası Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklanan bilgileri değerlendirdi.

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre, yerli aşı Turkovac için "Turkovac yaptırın diyemem" diye konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan 1182 kişi üzerinde test edilen çalışmanın yetersiz olduğunu belirtti.

Ceyhan "Çalışmaların başında uluslararası ilgili yerlere gönderilen projede vaka hedefi 40 bin 800 olarak açıklandı. Bunun belgesi elimizde. 1182 vakayla Faz3 aşı çalışması olmaz" dedi.

'1182 vakayla Faz3 çalışması olmaz'

Ceyhan Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı basın açıklamasında bazı detayların eksikliğine değinerek şöyle konuştu:

Yani bu ön veri olarak son derece yetersiz. Ama şu ana kadar bu bilgi de elimizde yoktu. Bunu daha yeni açıklıyorlar. Bazı detaylar da eksik… Turkovac aşısı, acil kullanım onayı sonrası kaç kişiye yapıldı bilmiyorum… Eğer varsa bu verilerin yayınlanması iyi olur.

Zaten aynı ekip Sinovac çalışması sırasında, 10 bin üzerinde vaka aldıklarında, o bile yetersiz dedik. Dolayısıyla tek başına çıkan sonuçlar yanıltıcıydı. Sinovac yüzde 83 etkin denildi, sonra Şili'de 10 milyon kişinin üzerindeki veri açıklandığında bunun yüzde 60'lar civarında olduğu görüldü. O yüzden 1182 vakalı Faz3 çalışması olmaz.