Koronavirüs ilacına acil kullanım başvurusu

ABD merkezli ilaç şirketi Merck, geliştirdiği koronavirüs ilacı için ABD'li makamlara "acil kullanım onayı" başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ekim 2021 15:07
Koronavirüs ilacına acil kullanım başvurusu

Koronavirüs pandemisine karşı dünya genelinde başta aşılama ve kısıtlamalar yoluyla mücadele sürerken, ortaya çıkan varyantlar, aşıların etkisini az da olsa düşürüyor. Ülkelerin birçoğu varyantlara karşı ek doz aşılamaya başladı.

Diğer yandan ilaçlar konusunda da sevindirici haberler gelmeye başlıyor. ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, Covid-19’a maruz kalanlarda enfeksiyonu önleyecek bir ilacın ikinci ve üçüncü aşama klinik denemelerine başladığını duyurmuştu.

Merck ilaç firması, Covid-19 tedavisi için geliştirdiği ‘molnupiravir’ adlı ilacın laboratuvar deneylerinde varyantlara karşı etkinlik gösterdiğini belirtmişti. Şimdi şirket acil kullanım onayı başvurusunda da bulundu. ABD’deki düzenleyici kurum olan FDA’nın onaylaması durumunda ilaç, Covid-19 için kullanılan ilk oral antiviral tedavi yöntemi olacak.

Merck şirketi yöneticisi Robert Davis, “Salgın koşulları aciliyetle hareket etmemizi gerektirdi. Bu nedenle ekibimiz molnupiravir için son verileri aldıktan 10 gün sonra FDA’ya başvuru yaptı” dedi.