Kanser aşısı için tarih verdiler

Kanser aşısı için tarih verdiler
ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile birlikte dünyada onaylanan ilk koronavirüs (Covid-19) aşısını geliştiren BioNTech’in kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci. Yunan basınına açıklamalarda bulundu.

Koronavirüsün geleceğine dair yaptıkları açıklamada üçüncü doz aşının önemine dikkat çeken Uğur Şahin ve Özlem Türeci, mRNA tabanlı kanser aşısının da yolda olduğunu müjdesini verdi.

Üçüncü doz güçlendirici aşı

İkinci doz aşının ağır koronavirüs hastalığına karşı koruma sağladığını belirten Uğur Şahin, bununla birlikte yapılacak üçüncü doz güçlendirici aşıyla enfeksiyonun tamamen önüne geçilebileceğini vurguladı.

Yüksek bağışıklık

NTV'de yer alan habere göre, Özlem Türeci ise aşılarda kullandıkları teknolojiyi pandemi öncesinde aslında kanser aşısı geliştirmek için kullandıklarını söylerken, kanser aşılarının hali hazırda hastalara uygulanmak üzere tasarlandığını ve çok yüksek bir bağışıklık tepkisini harekete geçirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Türeci, aynı teknolojiyi kullanan koronavirüs aşılarının da aslında çok daha ağır bir hastalığa yani kansere karşı savaşmak üzere geliştirildiği için virüs üzerinde yüksek bir başarı sağladığını belirtti.

Kanser aşısı ne zaman çıkacak?

Üzerinde çalıştıkları kanser aşılarının önümüzdeki 2-3 yıl içinde piyasaya çıkabileceğini vurgulayan Şahin, bu aşıyla amaçlarının kanser hastalığında nüksetme probleminin önüne geçmek olduğunu belirtti.

Grip gibi olacak

Pandeminin korkutucu kısmının bir süre sonra sona ereceğini ancak hastalık grip gibi olacağına dikkat çeken Türeci, "Aşılarımızı olacağız ve uzun bir süre hastalığa karşı korunacağız" yanıtını verdi.

Türeci bunun insanlığın gördüğü son pandemi olmayacağını yinelerken, insanlığın hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyardı.

Etiketler :