Uğur Şahin endişeli: Mutasyonlar ağız ve burun dışında başka şekilde bulaşabilir

Uğur Şahin endişeli: Mutasyonlar ağız ve burun dışında başka şekilde bulaşabilir
Koronavirüsün mutasyona uğramaya devam edeceğinin altını çizen Şahin, "Şu an sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz. Şu an kullanılan aşılar koronavirüsünün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor. Mutasyonlar diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yollar bulabilir” dedi.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin, koronavirüs aşısı geliştirme süreçlerini yakından anlatan kitabın tanıtımı kapsamında Zoom üzerinden İngiliz The Times gazetesinin sorularını yanıtladı.

Şahin: 'Mutasyonlar ağız ve burun dışında başka şekilde bulaşabilir'

Koronavirüsün uğradığı mutasyonların henüz emekleme aşamasında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Uğur Şahin, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Uzun bir savaş olacak. Şu an sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz. Şu an kullanılan aşılar koronavirüsünün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor. Fakat virüs oyunu değiştirecek yeni şeyler öğrenebilir. Mutasyonlar diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yollar bulabilir” dedi.

'Başka mutasyonlar korumayı geçebilir'

Yeni mutasyon Mu varyantı verilerinin analizlerinin sürdüğünü belirten Şahin, "Mu varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir" diye konuştu.

adsiz-tasarim-4.png

'Virüs her seferinde daha tehlikeli bir mutasyona dönüşebilir'

Sözcü'de yer alan habere göre, üçüncü doz fikrini desteklediğini söyleyen Şahin, "Bağışıklık azalıp, enfeksiyon riski doğuracak seviyeye geldiğinde üçüncü doz aşı iyi bir fikir. Daha az enfeksiyon olması daha iyi çünkü bu durumda virüs her seferinde daha tehlikeli bir mutasyona dönüşebilir" ifadelerini kullandı.

Şahin'den aşı karşıtlığı yorumu

Şahin aşı karşıtlarıyla ilgili düşünceleri şöyle: "Bu sadece Covid-19’la mücadele değil. Bilgi kirliliği ile de ilgili. İnternette doğru ve yanlış bilgi çok var. Eğer aşı karşıtıysanız sizin düşüncenizi destekleyecek içerik her zaman bulabilirsiniz. İşin siyasileştirilmemesi için aşı çalışma verilerinin kamuya açık olarak sunuyoruz. Başladığımız günden beri ilk klinik test verilerini yayınlıyoruz"

'Aşımızı Ocak ayının sonunda olduk'

Koronavirüs aşısını ilk olanlardan olan Şahin ve Türeci, "Aşımızı Ocak ayının sonunda olduk. Çalışma hızımızı yavaşlatmamak için bütün çalışanlarımızın aşı olması sürecinin bir parçasıydı. Başta aşı olmadan önce endişelerim vardı. Yaş grubumu beklemeden aşı olmak etik olarak doğru muydu gibi… Fakat herkes aşı olmamı söyledi ve hiçbir yan etki olmadı. Aşı tamamen iyi bir aşı" diye konuştu

Türeci: Aşıdan çekiniyorsanız hiç ilaç almayın

Türeci ise, "Eğer yan etkiden çekiniyorsanız hiç ilaç almayın ya da hiç yemek yemeyin. Aşı olurken çok kendimden emindim. Aşı olmak sırtımdaki bütün yükü kaldırdı. Virüs ile çalışmak hepimizi çok kırılgan yapmıştı" dedi.

'Aşının başarısı mRNA teknolojisi'

mRNA teknolojisi kullanan aşıyı deneme süreçlerinin detaylarını paylaşan Türeci, "Pandemi bizim ilk kez denediğimiz alan oldu. Aşının başarısı mRNA teknolojisinin çok büyük potansiyeli olduğunu gösterdi. mRNA bazlı aşıları geliştirmeye yıllar önce başlamıştı. Aşının etkili olması ve düzenli olar verilmesi gerekiyordu" ifadelerini kullandı.

mRNA aşıları alerjik hastalıklar için de kullanılacak mı?

mRNA aşılarının gelecekte alerji gibi hastalıkları da engelleyebileceğinin altını çizen Türeci, "Aşının koronavirüsüne karşı başarılı olması bunun hemen diğer hastalıklarda da kullanılacağı anlamına gelmesin. Bütün şartlar ve durumlar ile ilgili araştırma yapmalıyız" dedi.

'Koronavirüs gitmeyecek'

Şahin ise, “Geriye dönüp baktığımda her şeyin yolunda gittiğini söyleyebilirim. Zor bir savaş olmasına rağmen, bunu değiştirmek istemezdim. İkimize de Covid-19 bulaşmadı. Çok dikkatliyiz ve bütün önlemleri alıyoruz. Dikkatli olmak çok önemli bir konu. Bu virüsün gitmeyeceğini çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

Etiketler :