İngiltere'de koronavirüsten ölen 50 bin kişiden sadece 256'sı tam aşılı

İngiltere'de koronavirüsten ölen 50 bin kişiden sadece 256'sı tam aşılı
İngiltere'de yılın ilk 6 ayında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden toplam 51 bin 281 kişiden sadece 256'sı tam aşılı olduğu ortaya çıktı.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) "engelleri aşan" enfeksiyon diye adlandırdığı, virüsün aşıların etkisinden kaçmayı başardığı durumlarda meydana gelen ölümlerin gerçek sayısını belirlemek için verileri analiz etti.

Aynı 6 aylık dönemde hiç aşılanmamış kişiler arasında covid-19 kaynaklı 38 bin 964 ölüm meydana geldi. ONS'e göre tam aşılı kişiler arasında toplamda 640 ölüm kaydedildi. Ama bu sayıya aşılanmadan önce ve aşı tarafından korunamadan önce enfekte olanlar da dahildi.

Independent Türkçe'nin haberine göre, İkinci doz aşının üzerinden 14 gün geçtikten sonra covid-19'a bağlı olarak, toplamda sadece 256 ölüm kaydedildi. Bunların toplam 193'ü klinik açıdan covid-19'a karşı son derece savunmasız diye sınıflandırılanlar arasındaydı.

ONS Sağlık ve Yaşam Olayları Müdür Yardımcısı Julie Stanborough şunları söyledi:

Ne yazık ki yeni analizimiz, aşıları tam olduğu halde covid-19'a yakalanan kişiler arasında hayatını kaybedenler olduğunu gösteriyor.

Fakat tam aşılı kişilerde covid-19 kaynaklı ölüm riskinin, aşılanmamış veya yalnızca bir doz aşılanmış kişilere kıyasla çok daha düşük olduğunu da tespit ettik. Bu, aşıların hastalığın şiddetli seyretmesine ve ölüme karşı yüksek derecede koruma sağlamadaki etkinliğini gösteriyor.

Ortalama yaş 84

ONS, iki doz aşı olan kişilerde covid-19 kaynaklı ölüm riskinin tek doz aşı olmuş veya hiç aşı olmamış kişilere kıyasla tutarlı biçimde daha düşük olduğunu belirtti.

Kurum ayrıca, "engelleri aşan ölümlerin" yüzde 61'inin erkeklerde görüldüğünü de ekledi. Diğer covid-19 ölümlerinde bu oran yüzde 52'ydi.

Diğer covid-19 ölümlerinde ortalama yaş 82'yken engelleri aşan ölümlerde ortalama yaş 84'tü.

"Engelleri aşan ölümlerin" yüzde 13'ünün hastanede tedavi görmeleri nedeniyle bağışıklık sistemlerinin zayıfladığı belirlenen kişilerde meydana geldiği de aktarıldı.

ONS raporunda şu ifadeler yer aldı:

Sadece enfeksiyon tarihinin bilindiği Kovid-19 kaynaklı ölümler (10 bin 556 vaka) göz önüne alındığında, aşılananların yüzde 9,7'sinin test sonucunun pozitif geldiği tarih, ilk dozun uygulanmasından önceydi (bin 24 ölüm). Sadece tek doz aşılananların yüzde 64'ünün test sonucunun pozitif geldiği tarihse aşılamayı takip eden 21 gün içinde yer alıyor (6 bin 430 ölüm). İki doz aşıyı da yaptıranların yüzde 48'inin pozitif test sonucu aldığı tarih, ikinci dozdan en az 14 gün sonrasına denk geliyor (256 ölüm).