İstanbul'da 'sahte aşı' operasyonu: Dolusu 150, boşu 20 lira!

İstanbul'da 'sahte aşı' operasyonu: Dolusu 150, boşu 20 lira!
İstanbul'da özel hastane çalışanı bazı hemşirelerin, onlarca doz koronavirüs aşısını yapılmış gibi göstererek sattığı ortaya çıkmasının ardından, yapılan operasyonlarla 3 kişi tutuklanmıştı. Sahte aşı operasyonunun yeni detayları ortaya çıktı. Hemşirelerin dolu aşı şişeleri 150 liradan, boş aşı şişelerini ise 20 liradan sattığı belirlendi.

İstanbul'da özel bir hastanenin çalışanlarının aşılamada usulsüzlük yaptığı şikayetleri üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.

3 hemşire tutuklandı

Operasyonlarda, randevulu kişilere aşı yapmış gibi gösterdikleri, onlarca doz aşıyı irtibatlı oldukları kişilere satıp, sahte aşı kartı oluşturdukları belirlenen kişilere yönelik soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında, 3 hemşire ile hastane dışında irtibatlı oldukları belirlenen 3 kişi gözaltına alındı. Eldeki delillere göre hareket eden mahkeme 3 hemşireyi tutuklama kararı verdi. Polis, zanlıların cep telefonları ve bilgisayarlarını da incelemeye aldı. Karşılıklı görüşmeler soruşturma dosyasına girdi.

Aşılardan kazanç sağladılar

Hemşirelerin karşılıklı görüşmelerinde, amirlerine yakalanmamak için birbirlerini ikaz ettiği ve sattıkları koronavirüs aşılarından kazandıkları parayla ilgili konuştukları belirlendi.

Mali Şube ekipleri tarafından yakalanan zanlılar, 'nitelikli dolandırıcılık', 'kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapma veya satma' ile 'resmi belgede sahtecilik' suçlarından yargılanacak.

Dolusu 150, boşu 20 lira

TRT Haber'den Hamza Çiftçi'nin haberine göre, gerçekten aşı olmuş kişilere de yarım doz aşı yapıldığına yönelik de değerlendirmeler var. Dolu aşı şişeleri 150 liradan satılıyordu. Boş aşı şişelerini ise 20 liradan satıyorlardı. Bu olay Nisan- Mayıs aylarında aşıların herkese tanımlanmadığı aylarda gerçekleşmişti. Boş aşı şişelerinde nasıl sıvıların olduğu ve kimlere enjekte edildiği şüpheyi beraberinde getiriyor.

Kendilerine tanımlanan aşıyı sattılar

O hemşireler o kadar ileri gittiler ki kendilerine tanımlanan 4. doz aşıları olma gereği hissetmediler. Kendilerine tanımlanan aşıları sattılar. 3 tutuklu 6 kişi hakkında nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilikle ilgili soruşturma devam ediyor.