DSÖ: Türkiye, Avrupa'da obezitede birinci sırada

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi'nin dün yayınladığı raporla obezite oranlarının, Avrupa genelinde 'salgın' boyutlarına ulaştığı ve Türkiye'nin obezitede birinci sırada olduğu belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mayıs 2022 17:36
DSÖ: Türkiye, Avrupa'da obezitede birinci sırada

DSÖ Avrupa raporunda Avrupa’daki yetişkinlerin yüzde 59’unun (erkeklerde yüzde 63, kadınlarda yüzde 54) obez veya aşırı kilolu olduğu belirtilirken neredeyse her üç çocuktan birinin (erkek çocukların yüzde 29'u ve kızların yüzde 27'si) ya aşırı kilolu ya da obez olduğu açıklandı. Avrupa’da ölüm sebeplerinin başında yer alan aşırı kilo, yıllık 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olduğu belirtildi.

Aşırı kilo hastalıkları

Aşırı kilonun 13 çeşit kansere, kalp hastalıklarına ve tip 2 diyabete sebep olduğu belirtilen raporda “Bölge genelinde (aşırı kilonun) yılda en az 200.000 yeni kanser vakasından doğrudan sorumlu olması muhtemeldir ve bu rakamın önümüzdeki yıllarda daha da artması beklenmektedir” ifadeleri yer aldı.

Türkiye ilk sırada

Türkiye'nin obez veya kilolu yetişkin oranı açısından ilk sırada olduğu belirtildi. Türkiye'de yetişkin nüfusun yüzde 66,8'i fazla kilolu, yüzde 32.1'i ise obez olarak nitelendirildi. Türkiye'nin ardından, yetişkinlerde fazla kiloluların oranının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Malta, İsrail ve İngiltere oldu.

Rapor, Covid-19 salgınının obezite oranlarını ciddi bir biçimde etkileyerek, sağlıksız beslenme alışkanlıklarına ve hareketsiz yaşam stiline neden olduğu belirtildi.

53 ülkeden hiçbiri obeziteyi azaltma hedeflerine ulaşma yolunda değil

DSÖ, Avrupa bölgesini oluşturan 53 ülkeden hiçbirinin 2025 yılına kadar obezite artışını durdurmaya yönelik hedeflerine ulaşma yolunda olmadığını vurguladı. Obezitenin nedenlerinin ‘sağlıksız beslenme ve fiziksel hareketsizliğin bir kombinasyonundan çok daha fazla karmaşık’ olduğunu belirten DSÖ, sağlıksız gıdaların çocuklara dijital olarak pazarlanması ve çevrimiçi oyunların yaygınlaşmasının obezite artışını tetikleyen çevresel faktörler arasında olduğunu ifade etti.

Şekerli içeceklerin vergisi yükseltilsin

DSÖ’nün obeziteyle savaşma politikası olarak sunduğu çözümler arasında; şekerle tatlandırılmış içeceklerin daha fazla vergilendirilmesi veya daha sağlıklı gıdalar için sübvansiyonlar, sağlıksız gıdaların çocuklara pazarlanmasının kısıtlanması, sağlık hizmetlerinde obezite ve fazla kilo yönetimi hizmetlerine erişimin iyileştirilmesi yer aldı.