'Çift mutant' Hindistan'dan sonra ABD’ye sıçradı

'Çift mutant' Hindistan'dan sonra ABD’ye sıçradı

İlk olarak Hindistan'da görülen 'çift mutant' koronavirüs varyantının Kaliforniya'da, Stanford Üniversitesi'ndeki bilim insanları tespit etti. Araştırma ekibi "Bu iki mutasyonun eşleştiklerinde nasıl davrandıklarını bilmiyoruz" açıklamasında bulundu.

Fotoğraf: Arşiv

Geçtiğimiz haftalarda ilk olarak Hindistan’da tespit edildiği açıklanan ‘çift mutant’ Covid-19 varyantının Amerika Birleşik Devletleri'nde de (ABD) tespit edildiği açıklandı.

Hindistan'da ‘çift mutant’ varyant olarak tanımlanan koronavirüs türü, genetik olarak bileşiminde iki mutasyon içerdiği için bazı bilim insanları arasında endişeye yol açmıştı.

Hindistan'dan sonra ABD'ye sıçradı 

LA Times’ta yer alan habere göre ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yakından takip edildiği açıklanan ‘çift mutant’ varyantın varyantın Hindistan’dan sonra ABD’de de tespit edildiği bildirildi.

"Nasıl davrandıklarını bilmiyoruz"

Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'ndeki bilim insanları tarafından tespit edilen açıklanan ‘çift mutant’ varyant ile ilgili Klinik Viroloji Laboratuvarı müdürü Dr. Benjamin Pinsky, "Bu iki mutasyonun eşleştiklerinde nasıl davrandıklarını bilmiyoruz" dedi.

Hindistan yüzde 20’sini oluşturuyor 

Yeni varyantın varlığının ilk olarak Hindistan hükümeti tarafından 24 Mart'ta açıklandığını, daha sonra da Maharashtra'da bir koronavirüs vakası dalgalanmasının tespit edildiğini söyleyen Dr. Pinsky, ‘çift mutant’ varyantın bölgedeki yeni koronavirüs vakalarının yüzde 15 ila 20’sini oluşturduğunu belirtti. 

Yaptıkları çalışmadan bahseden Dr. Pinsky, Hindistan’ın açıklamasının bir gün sonrasında Stanford’daki laboratuvarda incelenen bir örnekte çift mutant’ varyantın tespit edildiğini açıkladı.

"Bu durum çift mutant varyantın yayıldığını gösteriyor" 

San Francisco Körfez Bölgesi'ndeki bir hastadan alınan örnekte yeni varyantın tespit edildiği belirtilen Dr. Pinsky, "25'inde alınan örnekte tespit edilen genetik dizilimin Hindistan’da bahsedilen çift mutant varyant ile aynısı olduğunu tespit ettik” derken “Bu durum da çift mutant varyantın yayıldığını gösteriyor” açıklamasında bulundu.