Avrupa'da bir ilki gerçekleştirdi: Türk doktor Forbes'a kapak oldu

Avrupa'da bir ilki gerçekleştirdi: Türk doktor Forbes'a kapak oldu
Avrupa'nın tam yapay kalp nakli yapan ilk kadın kalp cerrahı Dr. Dilek Gürsoy, Forbes dergisinin Almanya'da 3 Kasım'da yayımlanacak sayısına kapak oldu.

Avrupa'nın tam yapay kalp nakli yapan ilk kadın kalp cerrahı olan Dr. Dilek Gürsoy, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeili Forbes dergisinin Almanya'da 3 Kasım'da yayınlanacak sayısına kapak oldu.

Hürriyet'in haberine göre, Gürsoy yaptığı açıklamada, "12 yıldır tam yapay kalp alanında çalışmalar yürütüyorum. Forbes gibi dünyaca ünlü bir derginin Almanya'daki sayısında kapak olmam beni onurlandırdı. Dergide, Almanya'da kuracağımız kalp hastanesi hakkında bilgiler verdim. Tam yapay kalp ve tam yapay kalp araştırmaları şu an ne durumda bunları anlattım. Avrupa'daki bu son çalışmalar hakkında bilgi sundum. Kalp yetmezliği büyük bir problem. Organ bağışı az yapılmakta. Dolayısıyla bu tür araştırmalara önem verilmeli ve daha çok bütçe ayrılmalı. Hem insan ve hem de hayvanlar üzerinde çok tecrübeliyim. Tam yapay kalp, özellikle kadınlarda büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

forbes.png
Fotoğraf: Forbes

Doktor Dilek Gürsoy kimdir?

Almanya'ya göç eden ve Ordu Aybastılı bir işçi ailesinin kızı olarak dünyaya gelen Dr. Dilek Gürsoy, başarılı ameliyatları ile Avrupa'da aranan doktorlardan biri haline geldi. Yapay kalp cerrahisi konusunda Avrupa'da ilk ve tek kadın Doktor olan Dr. Gürsoy’un, Almanya dışında Hindistan ve Türkiye'de de önemli kalp ameliyatlarında yer aldığı biliniyor.

2019'da Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü'ne ve Alman Tıp Ödülü'ne (German Medical Award) layık görülen Gürsoy, yılın doktoru da seçilmişti. Gürsoy, şu anda Düsseldorf kentindeki Clinic Bel Etage'in başhekimliğini yapıyor.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi

Etiketler :