Ruşen Gültekin: Gece yarısı ev baskınları kanuna aykırı

Hukukçu Ruşen Gültekin, Boğaziçi protestoları sonrası yapılan gece yarısı ev baskınlarının hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

Hukukçu Ruşen Gültekin, Halk TV'de yayımlanan Özlem Gürses ile 20. Saat programında Boğaziçi protestolarının ardından evlere yapılan gece yarısı baskınlarını değerlendirdi. Gültekin, yapılanın hukuksuz olduğunu ifade ederek “Ceza Muhakemesi Kanunu 118 ve 119’uncu maddelerine göre hiç kimsenin evine gece giremezsiniz” dedi.

Gece eve girmenin üç temel istisnası olduğunu söyleyen Gültekin, o maddeleri şöyle sıraladı:

  1. Suçüstü hâli
  2. Gecikmesinde sakınca bulunan hâl
  3. Gözaltına alınmış olup da firar eden kişiyi takip ederken

Gültekin bu üç istisna dışında aramanın gece, yani hava kararmadan bir saat öncesinden, hava aydınlanmadan bir saat öncesine kadar yapılamayacağını ifade etti.

İşte mevzuattaki o madde:

ekran-resmi-2021-01-08-23-22-08.png

Kendisinin daha önce sulh ceza hâkimliği yaptığını vurgulayan Gültekin “Bugün yargı suskun. Bunların hepsi yargısal faaliyet. Başsavcılığın basın açıklaması yapması lazım. Gözaltı kararlarının nasıl alındığını, arama kararlarının neden verildiğini söylemeli. Şimdi bakıyoruz İçişleri Bakanı konuşuyor, burada konuşması gereken Adalet Bakanlığı” ifadelerini kullandı.

Polislerin güvenlik sebebiyle bu aramaları yargıdan talep edebileceğini söyleyen Gültekin, “Polis gelip yargıya ‘Bu terörist olabilir, gecikmesinde sakınca var’ diyebilir. O zaman yargıçın delil istemesi gerekir.” ifadelerini kullandı. Gültekin, “Demek ki bu deliller yokmuş ki, bu kadar insanın evine gittiler, terör örgütü üyesi dediler ama hepsi serbest bırakıldı” diye konuştu.

Özel Haber