Prof. Esin Davutoğlu Şenol: Aktif vakaların yüzde 3'ünü kaybedeceğiz

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Esin Davutoğlu Şenol ve İstanbul Tabip Odası Başkanı Profesör Doktor Pınar Saip vatandaşların merak ettiği aşı çeşitliliği konusunda değerlendirmelerde bulundu. Şenol, "Aktif vakaların yüzde 3'ünü kaybedeceğiz" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Mart 2021 17:47

Esin Davutoğlu Şenol, BioNTech'ten gelecek 1 milyon doz aşı ve Çin'den getirilecek aşıların eksik olması konusuna ilişkin yorumlarda bulundu. Şenol, “Merkez olarak son miktarda aşı aldık ancak aşının depolarda olmadığını söylediler. Demek ki yeni bir aşı partisi gelmesi ve bunun da zaman aldığı biliniyor" dedi.

 Koronavirüs kliniğinin yoğun olduğunu söyleyen Şenol, “Kritik günlerin beklediğini anlamak çok güç değil” diyerek Türkiye'nin aşı konusunda çok yavaş olduğunu ifade etti. Şenol şöyle konuştu:

"Dünya sıralamasında kapatmaya giden ülkelerin önündeyiz ama uygulanan doz sayısı bir şey ifade ediyor mu buna bakmak lazım. 28 günde bir yapıp 42. günde koruyuculuk beklediğimiz bir aşının yayılımı önlemesi beklenmez, bu ancak bireyi korur. Güvenli bir uygulama süreci geçiriyoruz ama bizim doz aralıkları ve aşı çeşitliliği bakımından hıza ihtiyacımız var. Pandemiyi bertaraf etmek istiyorsak bu stratejisi çok hızlı ve çeşitli uygulamamız lazım. Üçüncü doz aşı kesinlikle gerekecektir. 150 bin aktif vakanın yüzde 3’ünü 4 haftada kaybedeceğiz. 4 bine yakın insan ölecek. Süreci uzattığımız için ölümleri 2-3 ay sonra görüyoruz"

İstanbul Tabip Odası Başkanı Profesör Doktor Pınar Saip ise kırmızılaşan İstanbul haritasına yönelik konuştu. Kırmızılaşan şehirler için hangi kararların alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Saip, tedbirlerin ve aşıların ertelenecek bir şey olmadığını ifade etti. Saip "Kararların yetkililer tarafından uygulanması gerekiyor. İstanbul’da vakalar ciddi oranda artıyor ve bu ölüm oranlarını da etkileyecek. Açılmalar kısım kısım yapılmalıyken çok hızlı oldu. Aşılamayı bir iki ay içinde tamamlamamız lazım ama aşıların gelişi Kasım’a ertelendi. Bu da salgının yeniden yayılmasına neden oldu. Belki tekrar kapanma ve hızlı aşılanma seferberliğine girişilmesinde fayda var" şeklinde konuştu.