Prof. Dr. Sinan Adıyaman yanıtladı: Koronavirüs geçirenler aşı olmalı mı?

Prof. Dr. Sinan Adıyaman yanıtladı: Koronavirüs geçirenler aşı olmalı mı?

Hâlâ daha gelmeyen aşıların endişesiyle koronavirüs atlattıkları için antikor koruması olan kişilerin sonrasında aşı bulamama endişesiyle aşı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Adıyaman, "Koronavirüsü atlattıktan 3-6 ay arasında antikor koruma sağlıyor" dedi.

TTB eski başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Halk TV'de Gökmen Karadağ'ın sunduğu Açıkça programına katıldı. Adıyaman, 'Koronavirüs atlatanlar aşı olmalı mı?' sorusunu yanıtladı. Adıyaman, koronavirüsü atlattıktan 3-6 ay arasında antikorun koruma sağladığını aşı yapılması gerekmediğini söyledi. Önemli bir noktaya değinmek istediğini belirten Adıyaman, sağlık çalışanlarının ve yurttaşların koronavirüs geçirmesine rağmen aşı olmak istemelerinin sebebini ise "3-6 ay sonra antikor seviyeleri düştüğünde aşı bulamam endişesiyle aşı olmak istiyorlar' sözleriyle anlattı.

Adıyaman şunları söyledi:

"Başta 3 ay içerisinde koronavirüs geçirmişlere aşı yapılmayacağı söylendi. Sonra birden bire iki gün önce bu değişti ve aşı olacakları söylendi. Son üç ay içinde enfeksiyon geçirdiyseniz ve gerekli antikorunuz oluştuysa aşı olmanıza gerek yok. Dünya Sağlık Örgütü hatta koronavirüs geçiren ve antikor oluşanların 6 ay, ABD Hastalık Kontrol Merkezi de 3 ay boyunca aşı olmalarına gerek olmadığını söyledi. Türkiye’de Faz-3 çalışması yapan arkadaşlarımıza sorduğumuz zaman bu durum için aşıya gerek yok diyorlar. Yaptırılırsa bir sıkıntı yaratır mı, yok deniliyor ama bu konu bilinmiyor. Ama çok önemli bir konu var. Şu an aşı elimizde yeterince yok. Eğer gerekli antikor düzeyi olan birisiyseniz 3 ay belki 6 ay koruyor sizi ve olmanıza gerek yok.

Neden aşı oluyorlar?

Koronavirüs geçirmesine rağmen bence niçin insanlar bu aşıyı oluyor biliyor musunuz? 3-6 ay sonra antikor seviyeleri düştüğünde aşı bulamam endişesiyle aşı olmak isteyen yurttaşlar ve sağlık çalışanları var. O yüzden bunun güvencesinin verilmesi lazım. Şu anda sağlık çalışanları aşılanıyor. ‘Evet siz 3 ay önce koronavirüs atlatmışsınız şu anda antikorunuz var, aşı olmanıza gerek yok ama antikor seviyeniz düştüğü zaman size bu aşı yapılacaktır’ sözünün, garantisinin verilmesi lazım ama bunu vermek mümkün değil Türkiye’de. Aşıların ne zaman geleceği hâlâ bilinmiyor."