'Pelikan'lı 'FETÖ'lü futbol atışması

'Pelikan'lı 'FETÖ'lü futbol atışması
Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen'in spor medyasında yer alan isimlerle ilgili kullandığı sert ifadelerin ardından, birçok isim tartışmaya katıldı. Fatih Altaylı, Ercan Taner, Ersin Düzen gibi isimler canlı yayınlarda birbirlerini suçladı.

Futbol dünyasının ekranlardaki en hareketli gecelerinden biri yaşandı. Bir önceki geceden başlayan tartışmalar, Rıdvan Dilmen’in NTV ekranlarında yaptığı açıklamalardan sonra alevlendi. İşin içine Rasim Ozan Kütahyalı, Fatih Altaylı, Ercan Taner, Ersin Düzen, Ahmet Çakar, İbrahim Seten de girdi.

A Spor ekranlarında ise başka bir tartışma yaşandı. Emre Bol ve Evren Turhan tartıştı, Turhan bir daha Bol ile birlikte programa çıkmayacağını söyleyerek yayını terk etti.

Bir önceki gün, İbrahim Seten bir paylaşım yapmış ve “Rıdvan Dilmen Sezonu’nda anca Şeytan’ın dediği olur” ifadelerini kullanmıştı. Bunun ardından A Spor yorumcusu Erman Toroğlu tarafından Merkez Hakem Komitesi (MHK) Başkanı Serdar Tatlı ve ekibini göreve getirenin Rıdvan Dilmen olduğu yönündeki iddialar ortaya atılmıştı.

Bunun üzerine Rıdvan Dilmen NTV’de yayınlanan %100 Futbol adlı programda çok sert açıklamalarda bulunmuştu. Dilmen, Turkuvaz Medya Grubu’nu hedef alarak, “Logoya güvenip yapmayın, beni hiç kimse ilgilendirmez, ne Serhat Bey ilgilendirir, ne A Spor, ne ATV ilgilendirir. Ben ne Pelikan anlarım, ne demek olduğunu da bilmem, yandaş falan anlamam. Siyaset de konuşmuyorum, ben yandaş falan da değilim. Türkiye Cumhuriyet’inin evladıyım. Sayın Cumhurbaşkanının hayranı olan birisiyim, vatanseverim” ifadelerini kullanmıştı.

Dilmen, birkaç yıldır sabrettiğini söyleyerek “İbrahim Seten yarın akşam hafızamın ne kadar iyi olduğunu görecek” demişti ve bu sözleri belgeler açıklayacağı yönünde yorumlanmıştı.

Altaylı'dan Dilmen'e destek

Dün gece ise tartışmaların fitili önce Fatih Altaylı tarafından yakıldı. Altaylı, Rıdvan Dilmen’e destek verdi. Altaylı, Rıdvan Dilmen’in söylediklerinin yüzde 95’inin doğru, yüzde 5’ini ise kendisinin bilmediğini söyleyerek “Arı kovanına çomak soktu, söylediklerinin altına imza atarım” dedi.

Ersin Düzen'in maaşı

Yıllardır TRT’den aldığı maaşla sık sık gündeme gelen Ersin Düzen’e de yüklenen Altaylı, “Ersin Düzen ayda 400 bin lira TRT’den, 100 bin lira TFF’den alıyor” diye konuştu.

"İftira atmak bu kadar kolay mı?"

Ersin Düzen, Altaylı’nın bu sözlerine canlı yayında yanıt verdi. Düzen, “Madem benim ismimi vermişsiniz, benim son yayınım olsa dahi, bu zamana kadar Allah’a şükürler olsun benim alnım yere bakmadı. Geçmişimde bir tane leke olmadı. Benimle ilgili TRT’den 400 bin TL para alıyor, futbol federasyonundan 100 bin TL para alıyor. Ayda 500 bin TL para alıyor diye ekrandan iftira atıyorsun. Bunu ispatlarsan, Ersin Düzen’in yüzünü bir tane televizyonda görmeyeceksin. Ama eğer ispatlayamazsan sen ne yapacaksın acaba Fatih Altaylı? Kolay mı bu kadar insanlara iftira atmak” dedi.

Düzen'den Altaylı'ya: Yargı önünde karşılaşacağız

Düzen, bahsedilen paranın 10’da birini almadığını söyleyerek, “Kim 500 bin lira televizyona çıkarak para alıyor da bana böyle bir iftira atıyorsun” diye konuştu. Düzen, Fatih Altaylı’yla yargı önünde karşılaşacaklarını da belirtti.

Ercan Taner tartışmaya dahil oldu

Altaylı’nın Düzen hakkındaki sözleri üzerine tartışmaya sosyal medyadan Ercan Taner de dahil oldu. Taner, “Ya Fatih Altaylı sen ne işsin? Dürüst insanlara saldırma Altaylı. Beni seni arıyorum telefonu bile açmıyorsun Fatih. Şerefsizlik yapma Fatih Altaylı. Sağa sola saldırma” şeklinde art arda tweetler attı. Bu esnada canlı yayında olan Altaylı, Ercan Taner’in kendisini aradığını söyleyerek “Ercan Taner kafan mı iyi? Beni arıyormuşsun, açmıyormuşum. Ulan telefon burada duruyor. Kim bilir hangi numarayı arıyorsun… Bu akşam iş tuttuğun çeteye laf ettim diye mi hakaret ediyorsun? Yargıya gideceğiz. Birileri Ercan Taner’e “Fatih Altaylı’ya saldır” diye talimat veriyor. Yayında olduğumdan haberi bile yok. Böyle utanmaz bu adamlar” dedi.

Birbirlerinin telefon numaralarını paylaştılar

Bunun üzerine Ercan Taner’in kendisini araması sonrası Fatih Altaylı telefonunu ekrana göstererek, “Yayından sonra açacağım telefonu” dedi. Ercan Taner’in cep telefonu bu olay sırasında ekrana yansıyınca, Taner “Canlı yayında telefon numaramı veren arkadaşın telefonu” diyerek Twitter’dan Fatih Altaylı’nın numarasını paylaştı.

ekran-resmi-2020-09-22-10-41-21.png4ba64faf-0047-4884-800c-b89dcfcd8f51.jpeg

Ercan Taner özür diledi

Programın ardından Fatih Altaylı ve Emin Çağlar’ın programının editörü Ayhan Şensoy tweet atarak “Ercan Taner program sonrası Fatih Altaylı’yı aradı ve o twitleri kendisinin atmadığını söyledi. Altaylı’dan özür diledi” paylaşımında bulundu.

ekran-resmi-2020-09-22-10-43-23.png

Rıdvan Dilmen 'FETÖ dosyasını' açtı

Bu esnada Rıdvan Dilmen %100 Futbol programında spor camiasından bazı isimlerin Fethullah Gülen’le ilgili yaptığı paylaşımları gündeme getirdi. Kendisine yönelik sözler sarf eden İbrahim Seten’i mahkemeye vereceğini söyleyen Dilmen, “Türkiye’nin en büyük gücünü çağır gelsin o zaman. Hadi çağır. Gelmiyorsa, topla tayfanı defol git bu ülkeden. Rasim’ini de al, İsmail Er’ini de al git. 2010-2011’de tam FETÖ operasyonu yaptılar. 'Burnundan kıl aldırmayan Başbakan' ne demek, sen kimsin? Ve terör örgütü lideri için neler söylüyorsun. 251 şehidin kanına siz de bulaştınız. Ahlaksızlar. Şimdi bu attığınız twitleri yazamazsınız. Çünkü Taraf Gazetesi gibisiniz. Örgütlenmişsiniz. Pirana gibisiniz” diye konuştu. Dilmen, futbolda ‘temiz eller’ operasyonu yapılması gerektiğini de belirterek “Federasyon temsilcileri ve ben dahil gazeteciler araştırmadan geçirilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

"Türk futbolunun mikrobusunuz"

Daha sonra Rasim Ozan Kütahyalı’ya da yüklenen Dilmen şu ifadeleri kullandı:

Sayın Bakanım, sizi de uyarmış olayım. Saygılar sunarım ama sizi çok sevdikleri için koymuyorlar. O arkadaşların gazetelerinde en çok çıkan sizsiniz, çünkü sizin yanında Refik Kağan'ı soktular. Bu arkadaş, Cumhurbaşkanı'na hakaret eden arkadaştır. Vatan haini, FETÖ sevdalısıdır. Bu arkadaşla yürümeye hakkınız yok. O Refik Kağan da bu çetenin üyesi. O zaman Beyaz TV'de Rasim Ozan Kütahlı'yı bize anlatıyorlardı. Rasim Ozan Kütahyalı, sen FETÖ sevdalısıydın. Boşnaklar meselesi var, biz niye tepki göstermedik ona? İlle konuşmak için Boşnak mı olmalı? Şimdi Osman Gökçek'in, Melih Bey’in kanalında çıkıyor. Cumhurbaşkanı duyarsa saniye çıkmaz. Ama izleyenler Cumhurbaşkanı'na yazıyor. Sizler, Türk sporunun mikrobusunuz. Darbe başarılı olmayınca maske taktığınız. Şimdi Galatasaraylılar ve Türkiye'deki herkes iyi izlesin beni. Fatih hocamız ile ayrıldığı günden beri görüşmüyoruz. Hocamı severim, küs oluruz ama gece kaçta evine gitsem, çayını içerim. Damatları bana bir şeyler yazmıştır. Gidişini Cumhurbaşkanı'na bağladılar.

Seten'den yanıt: Yalan makinesi

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Seten, şunları söyledi:

"Yalan makinesi Rıdvan Dilmen bütün yalanlarının hesabını verecek. Ama en adisine hemen cevap vereyim. Aşağıda 15 temmuz 2016 gecesi attığım tweetler. Bunları atıp FETÖ'ye dümdüz gitmiş adama FETÖ'cü iftirası atmak şerefsizliktir. Ama şeref sende ne arar?"

ekran-resmi-2020-09-22-10-38-37.png

Rıdvan Dilmen'in 'FETÖ övgüsü' gündeme getirildi

Dilmen’in konuşması sonrası, Twitter’da 2017 yılında yapılan bir paylaşım yeniden gündeme getirildi. Dilmen’in, o dönem Gülen Cemaati olarak bilinen FETÖ yapılanmasının yayın organlarından Zaman Gazetesi’ne verdiği röportaj yeniden dolaşıma sokuldu. Röportajda Dilmen’in şike kumpası döneminde sarf ettiği sözler yer alıyor.

Dilmen o röportajda şu ifadeleri kullanmıştı:

Direkt kurumları ya da bir topluluğu hedef gösteren eleştirilerin çok ağır olduğunu düşünüyorum ve doğru bulmuyorum. Bir şey oluyor cemaat yaptı, bir şey oluyor cemaat yaptı. Bunu doğru bulmuyorum. Hizmet eden insanların bu konularla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Böyle teorilere de inanmıyorum. Fethullah Gülen Hoca’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamalarından sonra bizim bir şey söylememiz doğru olmaz.

dilmen-feto-1-001.jpgdilmen-feto-2-001.jpg

Beyaz Futbol her zamanki gibi...

Bütün bunlar yaşanırken Beyaz Futbol’da yine farklı bir ortam vardı. Eski hakem ve Beyaz Futbol yorumcusu Ahmet Çakar, “Hayat Bayram Olsa” şarkısı eşliğinde yaşananlarla alay etti. Çakar, kendilerine hakemlikte öğretilenlerden biri olarak “Kaos varsa şöyle bir geri çekilip izlemek lazım” denildiğini söyledi. Bu esnada stüdyoda tartışmaların odağındaki isimlerden Rasim Ozan Kütahyalı da bulunuyordu.

Etiketler :