Pandemiyle yıkılanlar: Hastalık, onlar için aç kalmak demek - ÖZEL

Kayıt dışı çalışanlar, yevmiye usulü para kazananlar... Koronavirüs testi yaptırmaktan kaçınıyorlar. Çünkü onlar için test sonucunun pozitif çıkması, 14 gün evden çıkamamaları anlamına geliyor. Bu da aç kalmak demek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Aralık 2020 11:25

Koronavirüs salgını sadece halkın sağlığını değil, ekonomisini de tehlikeye atıyor. Hükûmet tarafından alınan ekonomik tedbirler yetersiz. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin patronları sevindirdiğini söylüyor. İşçiler fabrikalarda, atölyelerde salgın riskine rağmen çalışmaya devam ediyor.

"14 gün evden çıkamazsam aç kalırım"

Bir de kayıt dışı çalışanlar, günlük para kazananlar var. Onlar için koronavirüs testinin pozitif çıkması, açlık demek. Halk TV, salgın sürecinde çalışmak zorunda kalan yurttaşlara mikrofon uzattı. Söyledikleri şey aynı; “14 gün evden çıkamazsam aç kalırım”.

Koronavirüs testi yaptırmaktan kaçınıyorlar

Bu nedenle birçok yurttaş, koronavirüs testi yaptırmaktan kaçınıyor. Testlerinin pozitif çıkması hâlinde 14 gün karantinada kalmak zorunda kalacak olan yurttaşlar, sadece karınlarını doyurmayı değil yaklaşan kışla birlikte ağırlaşacak fatura yükünü, kiraları, borçlarını da düşünüyor.