PTT personellerinin acil ve insani bir talebi var: Ücretli izin

PTT personellerinin acil ve insani bir talebi var: Ücretli izin

Bilim insanlarının ve hükûmet yetkililerinin 'evde kalın' çağrılarına karşın her gün işe gidip gelmeye devam etmek zorunda kalan binlerce yurttaş var. PTT personelleri de hâlâ kargoları taşımaya, dağıtım yapmaya devam ediyor.

Muhabir: İrem Yıldırım

Yeni tip corovirüs (Covid-19) salgını sebebiyle birçok emekçi ücretsiz izne çıkartılıyor ya da sağlıksız iş koşullarında çalışmak zorunda kalıyorlar. Bilim insanlarının ve hükûmet yetkililerinin 'evde kalın' çağrılarına karşın her gün işe gidip gelmek zorunda olan binlerce yurttaş var. Her gün işe gidip gelen ve işi zaten bir yerlere giderek dağıtım yapan olan yurttaşlar ise kaygılı. PTT personelleri hâlâ kargoları taşımaya, dağıtım yapmaya devam ediyor.

"İnsani bir talebimiz var: Ücretli izin"

DİSK'e bağlı İletişim-İş Denetleme Kurulu Üyesi Zafer Ürek, taleplerinin Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun kararıyla, kurulca tespit edilen bir zaman dilimi boyunca ücretli izne çıkmak istediklerini belirtti. Ürek bu süreçte psikolojik açıdan da çok yıprandıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Bugün 3 kişinin hakaretine maruz kaldım. "Neden buraya geliyorsunuz?" diyerek insanlar bizi kovmaya çalışıyor. İnsanlarda müthiş bir korku var ve bu bize de yansıyor. Doğal olarak bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Özellikle kargo anlamında ciddi bir artış var çünkü insanlar internetten sipariş verme durumunu artırdı. Teslimata gittiğimizde de virüs bulaşma ihtimalinden dolayı ürkütücü tavırlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Teslim edildiğine dair imza almamız gerekiyor; dosyayı yere bırakmamız gerektiğini söylüyorlar, belli bir mesafede durmamızı ve yaklaşmamamızı istiyorlar. Bizim onlardan imza almamız gerekirken, imza vermek istemiyorlar. Bu da teslimatta mümkün olmuyor. Toplumun birer unsurlarıyız biz de. Taşıyıcı olma durumunun yanında onlardan da bu virüsü kapma ihtimalimiz ve endişemiz var. Bizim de bir ailemiz var. Bakmakla yükümlü olduğumuz çocuklarımız var. Biz de kaygılıyız. Bu sebeple de ücretli izin talep ediyoruz. Bu insani, acil ve zorunlu bir talep."

PTT personelinin çalışma koşulları nasıl?

PTT personeli olan Ürek, bir dağıtım merkezinde ortalama 40 kişinin çalıştığını ve yine çalışan her bir personelin gün içerisinde ortalama 50 iş yeri veya eve teslimat yaptığını söyledi. PTT'nin aldığı önlemleri sorduğumuzda ise sadece eldiven dağıtıldığı ve giriş-çıkışlarda sıkılması için dezenfektan konulduğunu belirtti. Maske dağıtımı yapılmaması sebebiyle çalışanlar kendi maskelerini kendi ceplerinden ödedikleri parayla almak zorunda kaldılar. Dağıtım merkezinde de sadece bir kez dezenfektasyon işlemi gerçekleştirildi. 

Ortalama 50 farklı yere dağıtıma giden 40 personelin merkeze döndüğünde dar bir ortamda aynı anda bulunması da virüsün yayılması veya bulaşması açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Personel yasal iznin gününde çalıştırılmak istendi

DİSK'e bağlı İletişim-İş Denetleme Kurulu Üyesi Zafer Ürek'in aktardığına göre PTT'nin iki şubesinde cumartesi günü yasal izin günlerinde taşeron personel çalıştırılmak istendi. İş bırakma eylemi yapan personel, amirleri tarafından çalışmaya zorlandı ve tutanak tutuldu. Personelin ve sendikaların müdahalesi ile birlikte iş bırakıldı ve evlere dönüldü.

İlgili Haberler
Özel Haber