İkranur’un ölümünde soru işaretleri

İkranur’un ölümünde soru işaretleri
İkranur’un diri diri gömülüp gömülmediği, suda mı boğulduğu yoksa derenin içerisine düşüp mü boğulduna dair onlarca soru işareti var. halktv.com.tr olarak araştırdık ve yetkilerle konuştuk.

Haber: Fırat Yeşilçınar - İrem Yıldırım

Giresun'un Bulancak ilçesine bağlı İcilli köyünde ortadan kaybolan İkranur’dan dün acı haber geldi. Dört gündür sürdürülen aramalar sonucu evinin yedi kilometre uzağında Salman mevkii Adaköy deresinde ölü bulunan İkranur Tirsi’nin cenazesi dün Trabzon Adli Tıp morguna kaldırıldı. Yapılan ön otopsi raporuna travmatik bir bulguya rastlanılmadı. Kesin ölüm nedeni ise ayrıntılı otopsi raporunda belli olacak. 7 yaşındaki İkranur’un cenazesi yapılan incelemelerin ardından yakınları tarafından alınarak, Bulancak İlçesi İcilli köyüne götürüldü. İkranur Tirsi’nin ölümle ilgili farklı iddialar mevcut. Kaybolduğu söylenen İkranur için günlerce arama yapılmasına rağmen bir sonuca varılamamıştı.

‘Su yutması yok’

İkranur Tirsi ortadan kaybolduktan sonra ailesi jandarmaya haber verdi. Evinin etrafında ilk aramayı yapan jandarma ekiplerine sonradan AKUT ve itfaiye de katıldı. Uzun bir süre aranan İkranur’dan 3 gün boyunca haber alınamadı. 3’üncü günün sonunda baba Serdar Tirsi, kızının tüm aramalara rağmen bulunamaması nedeniyle artık kaçırıldığından şüphelenmeye başladığını söyledi. Dün de İkranur’un cansız bedenine ulaşıldı. İkranur’un cesedi bir derede bulundu. İlk gün bakılması gereken dereye son gün bakıldı ve İkranur'un cansız bedeni orada bulundu.

İlk başta İkranur’un boğulduğu düşünüldü fakat hem dereden akan su hem de Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’ın söyledikleri bu iddiayı ortadan kaldırır nitelikte. Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’ın ön otopsi raporundan bahsederek, "Su yutması yok" dedi.

Yakar: Soru işaretlerimiz netleşmedi

‘’Havaların da kurak gitmesiyle beraber sular bu ara çok çekildi. 40 santimetre seviyelerinde olan su 20 santimetreye kadar düştü. Şu ana kadar hiç anormal bir durum yok. Bizim de birtakım kuşkularımız vardı ama bu kuşkularımızın hepsi boşa çıktı. Çocukta darp izi yok. Üzerinde bir yara yok bere yok. Hatta çok ilginç, derede olmasına rağmen su yutması da yok. Ön otopsi tamamen temiz. Anormal bir durum söz konusu değil. Trabzon’da şimdi detaylı bir otopsi yapılacak. Ama orada bir şey çıkarsa bir şey diyemem. Ama şu ana kadar bizim de kuşkularımız vardı. Bu endişeler ve kuşkular noktasında hiçbir bulgu, belge ve delile rastlanmış değil, ilginç. Bizde de soru işaretleri netleşmedi."
whatsapp-image-2020-07-01-at-02-09-05.jpeg

AKUT: Yaklaşık 150 hektar tarandı, en son dereye bakıldı

Dereye bakılmadan önce büyük bir alan AKUT, jandarma ve itfaiye tarafından tarandı. Bu bilgiyi aramaların ilk 3 gününe katılan AKUT Giresun Ekibi Operasyon Sorumlusu Fatih Yücesan’dan aldık.

Yücesan şöyle anlattı:

"Jandarmayla birlikte 150 hektar arandı. Dere çok uzak bir nokta olduğu için en son bakıldı. Son gün aramalara ben katılmadım. İkranur’un Ordu itfaiyesi tarafından derede bir gölette bulunduğunu biliyorum. Ön otopsi bittiği için şu anda görülene göre çocuk derede boğulmuş. Diğer ayrıntılar otopsiden sonra ortaya çıkacak.’’

Gölete mi atıldı?

İkranur'un ölümünden sonra da aramalar devam ederken de çok sayıda görüşme yapma şansı yakaladık. Farklı farklı görüşler söz konusu.

CHP Bulancak İlçe Başkanı Necmi Sıbıç, İkranur’un bulunduğu alan ile kaybolduğu söylenen yer arasında patika bir yol olduğunu söylüyor. İkranur’un cesedindeki bozulmadan dolayı 2-3 günden beri derede olduğunu fikrinin hakim olduğunu da ekledi. Sıbıç da AKUT gibi boğulma iddiasını gündeme getirdi.

Sıbıç da boğulmayı şüpheli buldu

‘’İlk bulgulara göre İkranur boğularak ölmüş. Bu boğulmanın dışarıdan mı yoksa suda mı boğulduğu belli değil. Kimse bu konuda bir açıklama yapmadı. İkranur’un bulunduğu yerde derenin yüksekliği çok değil. Bulunduğu yer de bir gölet. Dışarıdan söylenilen de şöyle bir şey; İkranur’un buraya, yani gölete atıldığı. Sürüklenmeden ziyade atıldığı yönde bir iddia var. Bulunduğu yerde suyun yüksekliği maksimum 30-40 santimetre"

whatsapp-image-2020-07-01-at-02-32-12.jpeg

"Cesedin üzerinde çamur vardı’’ iddiası

‘’Biz birebir cesedi gömedik ama orada konuşulanlar çamur olduğu ve cesedin bozulduğu yönünde, ’Dışarıda gömülmüş sonra dereye atılmış varsayımı da var. Karadeniz yağışlı olduğu için yağıştan dolayı derenin kendi çamurundan da olabileceği söyleniyor".

Aile bireyleri sorgulandı

Ailenin kendi içinde sorunları olduğunu belirten Sıbıç, köyde çok sayıda söylentinin olduğunu da sözlerine ekledi. Sadece Sıbıç değil görüştüğümüz görgü tanıkları da aile ile ilgili çok sayıda iddiayı aktardı.

Sıbıç’in verdiği en önemli bilgi ise ailenin sorgusu oldu. Olay ile ilgili aile bireyleri jandarma tarafından sorgulanıyor. Bu sorgulamanın içeriğiyle ilgili net bir bilgi yok. Ama emniyet güçleri faillerin yakın zamanda ortaya çıkarılacağından emin. İkranur’un cesedinin bulunduğu alanda bulunan şişeler dahi toplanmış.

AKP'li Öztürk: Ölüm şüpheli

Bölgeyi iyi bilen AKP Giresun milletvekili Sabri Öztürk de olayın titizlikle incelendiğini söyledi. İkranur’un ölümüyle ilgili ortaya atılan iddiaları hükümet tarafından olduğu için kendisine de yönelttik. Öztürk, ‘’Adli bir vaka, şüpheli ölüm’’ demekle yetindi.


 

İlgili Haberler
Etiketler :