CHP'li Durmaz: Askerlerimiz için gerekli hijyen önlemleri alınmıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Suriye'de görevde bulunan askerler için gerekli hijyen koşullarının sağlanmadığını söyleyerek, Sağlık Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığına soru önergesi verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mart 2020 20:03

Kameraman: Bülent Akbuga

Türkiye, tüm dünyayı da etkisi altına alan yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını ile sarsılırken; salgından önceki tüm gündem bu olağanüstü hâlle birlikte rafa kalkmış durumda. Salgından önce en çok konuşulan konulardan biri de Suriye ve İdlib gündemiydi. Hâlen 100 bin askerimiz bölgede görevine devam ediyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün yaptığı açıklamasında TSK bünyesinde hiçbir coronavirüs vakasına rastlanmadığını duyursa da 450 bine yakın TSK mensubu varken Türkiye genelinde toplam 23 bin test uygulandı.

Bununla beraber, askerlerin tehlike altında olduğu tek sağlık sorunu coronavirüs değil. Hijyen eksikliği ve yetersiz beslenme kaynaklı sağlık sorunları da askerleri tehdit eden diğer unsurlar. CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Sağlık Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına yazılı bir soru önergesi vererek özellikle İdlib'de görev yapan 100 bine yakın askerin sağlık durumlarıyla ilgili sorular sordu.

Halk TV'ye durumu değerlendiren Durmaz, özellikle İdlib'de bulunan askerlerin ÖSO, HTŞ, Suriye Ordusu, yerel halk gibi bölgede bulunan diğer unsurlarla yakın temaslarda bulunduğuna ve hâlihazırda bulundukları bölgede savaş dolayısıyla yaşanan yıkımdan kaynaklı temiz su kaynaklarına dahi ulaşmanın zor olduğunu belirterek "Hükûmet 15 Temmuz hain darbe girişimini de bahane ederek Türk Silahlı Kuvvetlerini geleneksel askeri sağlık sistemini bozdu. Suriye savaş hâlinde, ülkedeki bütün su, kanalizasyon, altyapı tahrip edilmiş durumda. Buradaki 100 bin askerimiz sağlıksız koşullarda, derme çatma kulübelerde ve 24 saat hem nöbet hem görev esasında çalışmakta. Bu noktada, sağlık için temel şart olan beslenme ve gıdaya askerlerimizin yeterince ulaştığına inanmıyoruz. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının acil önlem alması gerekiyor" diye konuştu.

Durmaz'ın soru önergesi şöyle:

kadim1.jpgkadim2.jpg