Ali’nin vurulma anının ayrıntılarına Halk TV ulaştı: “Polis ile Ali arasında 5 metre mesafe vardı”

Adana’da yaşayan, 18 yaşındaki Ali el Hamdani, dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından kalbinden vuruldu. İHD üyesi Güven Boğa Halk TV’ye yaptığı açıklamada, polisle Ali El Hamdani arasında 5 metre olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Nisan 2020 14:54
Ali’nin vurulma anının ayrıntılarına Halk TV ulaştı: “Polis ile Ali arasında 5 metre mesafe vardı”

Muhabir: Ayşegül Kasap

Adana’nın Seyhan ilçesinde 18’ine yeni basmış olan Ali El Hamdani, polis tarafından kalbinden vuruldu. El Hamdani’nin hayatını kaybettiği olayın ayrıntılarına Halk TV ulaştı.

İHD üyesi Güven Boğa Halk TV’ye yaptığı açıklamada, Ali El Hamdani ve ailesi 7 yıl önce Suriye’nin Halep kentinden Adana’ya geldi. Ailesinin yaptığı açıklamaya göre 18’ine yeni basmış olan El Hamdani, olayın yaşandığı gün arkadaşlarıyla gezmeye çıktı. Polisin durdurmasından sonra 20 yaşının altında olan Ali El Hamdani sokak arasına kaçtı.

“Polis göğsüne tek kurşun attı”

Ailesinin aktardığı bilgilere göre El Hamdani ile arasında 5 metre mesafe olan polis, El Hamdani’nin göğsüne tek kurşun attı. İHD üyesi Boğa, El Hamdani’nin evini ziyaret ettikten sonra olay yerine giderken polis tarafından takip edildi. Polis, Boğa’ya Halk TV’ye olayın ayrıntılarını anlattığı sırada kimlik kontrolü yaptı.

“Ali’nin arkasından polis gitti ve silah sesi duyuldu”

Ali’nin olay anında yanında bulunan ve abisinin arkadaşı olan 27 yaşındaki Halep’li Hasan Hacı Ahmet, Boğa aracılığıyla sorularımı yanıtladı. Ahmet’in anlattığına göre, Ali El Hamdani ile gezmeye çıktıkları sırada polis tarafından durdurularak kimlik kontrolü yapıldı. Ahmet kimliğini gösterdi ancak Ali El Hamdani 20 yaşın altında olduğu için kaçtı. Ali el Hamdani’nin arkasında bir polis gitti ve sonra silah sesi duyuldu.

Ahmet’in aktardığı bilgilere göre Ali El Hamdani ovarlokçuydu ve Covid-19 salgını nedeniyle çalıştığı iş yeri kapatılmıştı.

Olay hakkında açıklama yapan Adana İHD  Başkanı Avukat İlhan Öngör, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Adana Barosu ile olay yeri inceleme yaparak tespitlerde bulunduklarını söyledi. Görgü tanıklarıyla görüştüklerini belirten Öngör, “Polis birkaç metre mesafe uzaklıkta direk hedef aldı. Ali’nin polis kurşunuyla öldürüldüğü sabittir” ifadelerini kullandı.

Adana Valiliği: Uyarı ateşinde kazaen yaralandı

Olayla ilgili açıklama yapan Adana Valiliği şu ifadeleri kullandı:

27.04.2020 günü saat 12.00 sıralarında Seyhan ilçesi Sucuzade Mahallesinde Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü’müze bağlı ekiplerimizin uygulama yaptığı esnada, uygulama noktasında ’dur’ ikazına uymayarak kaçan Suriye uyruklu Ali Hemdan isimli şahıs, uyarı ateşi açılması esnasında kazaen yaralanmıştır. Yaralı olarak hastaneye sevk edilen Ali Hemdan, yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. İlgili polis memuru açığa alınmış olup, adli ve idari tahkikat devam etmektedir.

Ali El Hamdani'yi vuran polis tutuklandı

Valiliğin söz konusu açıklamasından sonra Ali El Hamdani’yi vuran polis memuru sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

İlgili Haberler