Ovacık Belediye Başkanı Sarıgül, makam aracını sokak hayvanları için sattı

Ovacık Belediye Başkanı Sarıgül, makam aracını sokak hayvanları için sattı

Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 'Işık Berfin ve arkadaşlarından' ilham alarak sokak hayvanlarının mama ve barınak ihtiyacının karşılanması için başlattığı projesi için ek bütçe gerekince makam aracı ve 3 belediye aracını sattı.

Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, sokak hayvanlarının mama ve barınak ihtiyacının karşılanması için başlattıkları projeye ek bütçe gerekince makam aracı ve 3 belediye aracını sattı. Satıştan elde edilen 170 bin TL kaynakla ilçedeki sokak hayvanlarının ihtiyaçları karşılanmaya başlandı.

8a24cb41-4e52-4a46-a0b5-44e274c737c6.jpeg

"Işık Berfin ve arkadaşlarından ilham aldık"

Sokak hayvanları için hayata geçirdikleri projeyi, hayvansever Işık Berfin ve arkadaşlarının öncülüğünde gerçekleştirdiklerini ifade eden Sarıgül, "O güzel çocuklarımız, gençlerimiz sokak hayvanları için çaba harcıyorlar mama dağıtıyorlar onlara kendi imkanları da kulübeler yapıyorlardı. Bizim de zaten böyle bir projemiz vardı ve birlikte çalışmaya başladık. Bizimle birlikte kulübelerin tüm yapım aşamalarında çalıştılar. Çok emek harcadılar, gidip marangozun yanında çalıştılar. Işık Berfin ve arkadaşlarından azminden ve duyarlılığından ilham aldığımız projeyi hep birlikte büyütüyoruz." şeklinde konuştu. 

ekran-resmi-2021-01-09-13-53-51-003.png

"Sokak hayvanlarına mama dağıtmak rutin işimiz olacak"

Sokak hayvanları için sürdürülebilir ve ömür boyu devam edecek bir proje olması hedefiyle yola çıktıklarını vurgulayan Ovacık Belediye Başkanı Sarıgül şöyle devam etti: 

"Ovacık'ta 6 ay kış yaşanıyor. Çok soğuk bir ilçe ve bizler de bu ilçede sokaktaki dostlarımızı soğuktan korumak için onlara kulübe ve barınak yapmak için yola çıktık. Elimizdeki atıl durumdaki 70 kadar ranzayı sattık ve kendi çalışanlarımızın emeği ile sokak hayvanları için kulübeler yaptık. Bu projeyi büyütüp sokak hayvanları için bir 'bakım evi' ve  'kısırlaştırma ünitesi' kurma hedefimiz var. Kendi veterinerlerimiz çalışacak ve daima sürecek olan bir proje. Bunu belediyemizin her gün yaptığı rutin işleri kapsamına alacağız.

"Zaten küçük bir bütçemiz" 

Hedefimizi büyüttüğümüz için ekonomik olarak biraz zorlandık. Zaten çok küçük bir bütçemiz var. Sonuçta bir sorunla karşılaştığımız için ben de belediyemizde makam aracı dahil 3 aracımızı sattık ve 170 bin TL’lik kaynak yarattık. Bu kaynağın tamamını hem bu yıldan hem de gelecek yıl yapacağımız barınaklar dahil olmak üzere sokak hayvanları için kullanacağız."

"Makam aracı olmadan da gezebiliyoruz" 

Belediyeye ait olan otomobil, traktör ve eski bir kamyonu satarak sokak hayvanları için iyi bir kaynak elde ettiklerini belirten Sarıgül, "Bizler burada makam aracı olmadan da gezebiliyoruz. Ovacık küçük bir yer. Acil gideceğimiz bir yerler olursa da belediyemizin küçük araçlarıyla gidebiliriz. Bir makam aracı gerekmiyordu. Sokak hayvanlarının üşümemesi için onu satmak daha mantıklı geldi. Bu gelirle 13 kulübe yaptık, 7 tane de Işık Berfin arkadaşlarının yaptığı kulübeler var. Her gün yapmaya devam ediyoruz, yaklaşık 70 tane daha yapacağız." dedi. 

ekran-resmi-2021-01-09-13-52-01-002.png

"Ovacık'ta her binaya bir kulübe projesi başlatacağız"

Yaz aylarında da büyük bir barınak yaparak hayvanları oraya taşıyacakalarının müjdesini veren Sarıgül, "Ovacık'ta 'her binaya bir kulübe' projesi başlatacağız. Önce tepki alırız ama ben biliyorum ki Ovacık halkı hayvanları ve doğayı çok sever bu yüzden alışacaklarını düşünüyorum. Her binanın yanına bir kulübe yapıp çocukları ve halkımızı da o kulübedeki hayvanların beslenmesine ortak edip, ortak bir bilinçle harekete deceğiz. Biz de sürekli ekmek ve mama göndererek halkımızın bu sağduyulu davranışına sürekli destek vereceğiz. Ayrıca bu sosyal sorumluluk projemize destek veren çocuklarımızı ödüllendireceğiz. Gençlerimizin de eğitimine katkıda bulunacağız bize sundukları gönüllü  destekler için." şeklinde konuştu. 

3d196e44-f387-40ff-82e8-e9fde6fbc0cb.jpeg

Işık Berfin ve arkadaşları 'Koru, Sev, Yaşat' diyor 

Kendisini bir hayvansever ve hayvan hakları savunucusu olarak tanımlayan Işık Berfin Ovacık'ta başlattığı ve Ovacık Belediyesi'nin de desteğiyle nasıl büyüdüğünü şöyle anlattı:

800b3cdf-1f67-410f-88c4-8bcb122873f4-001.jpeg

Küçük kedim kolarımın arasında öldü"

"Ovacık'ta bir sokak kedisi sahiplendim. Sokakta kaldığı için hiç iyi beslenemediği için küçük kedim kolarımın arasında öldü. Bu olay beni çok etkiledi ve kışın çok çetin geçtiği Ovacık'ta sokak hayvanları için bir şey yapmak istedim. Ben Amerika'da yaşıyorum ve pandemiden dolayı dönemedik. Orada hukuk okuduğum için bana devletin verdiği bir burs var. O bursun tamamını sokak hayvanları için kullanmaya başladım.  imkanlarımla Önce her gün Ovacık mahallelerinde mama dağıtmaya başladım sonra havalar iyice soğumaya başlayınca da kulübe yapmak gerekiyor diye düşündüm.

b6ac3912-16db-483d-8b9e-8c647041237b.jpeg

"Bu projemiz ömür boyu sürsün istiyoruz"

Arkadaşlarımla birlikte 'Koru, Sev, Yaşat' isimli bir oluşum kurduk ve buradan internet üzerinden bağış toplamaya başladık. Sonra bu işi belediyenin yapması gerektiğini düşünüp Ovacık Belediye Başkanı Sarıgül ile görüşmeye gittim ve kendi projelerine bizleri de dahil ettiler ve projemiz büyüdü. 'Koru, Sev, Yaşat Ovacık Hayvanları Koruma Gençliği olarak belediyemizle birlikte hayata geçirdiğimiz bu projenin ömür boyu sürmesini istiyoruz. 

Hayvanları sevmek ve onları korumak çok güzel bir duygu ve sorumluluk bilinci kazandırıyor. Sizlerin aracılığınızla bu projemizin daha çok sokak hayvanına yardım edebilmemiz için büyümesini çok istiyorum. Belediye Başkanımızın da sözünü verdiği 'Her binaya bir kulübe projesi' eminim insanların çok daha duyarlı olmasına destek verecek ve sokak hayvanlarına fayda sağlayacaktır" şeklinde konuştu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özel Haber