Nakdi Ücret Desteği'nden nasıl yararlanılır?

Nakdi Ücret Desteği'nden nasıl yararlanılır?

İşsizlik ödeneği için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sistemi üzerinden yapılacak. İşsizlik ödeneğinden yararlanamayanlar ise İŞKUR'a başvuracak.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik ve sosyal yaşama olan etkisi hala devam ediyor. Salgın nedeniyle kapatılan iş yerleri sonucunda 3 ila 5 milyon işçi kısa çalışma ödeneği ve 1,8 milyon işçi de ücretsiz izin ödeneği (nakdi ücret desteği) aldı.

Peki nakdi ücret desteği nasıl yapılır?

Ücretsiz izne çıkarılan kişilerin nakdi ücret desteğinden yararlanabilmesi için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) işveren sistemi üzerinden yapılıyor.

İşsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçiler için;

  • Eğer 15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshi nedeniyle İŞKUR’a işsizlik ödeneği başvurusunda bulunulmuş ve ödeneğe hak kazanamamış ise İŞKUR nakdi ücret desteği ödemelerini re’sen gerçekleştirecek. Herhangi farklı bir işlem yapılmasına gerek yok.
  • Ödeneğe hak kazanamayan işsizlerin başvuruları ise İŞKUR'un internet sitesi https://esube.iskur.gov.tr  üzerinden veya e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor.

Nakdi Ücret Desteği nedir?

Koronavirüs (Covid-19) döneminde ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması amacıyla kişilere ücretsiz izne çıkarıldıkları veya işsiz kaldıkları dönem için İşsizlik Sigortası Fonundan ve İŞKUR tarafından yapılan ödemedir.