Müslüman kadın: Beyaz bir erkek 'rahatsız' hissettiği için uçaktan indirildim

ABD’de Müslüman bir kadın, beyaz bir erkeğin kendisinin ‘uçakta bulunması nedeniyle rahat hissetmediğini’ söylemesi üzerine uçaktan indirildiğini öne sürdü.

Muslim Girl adlı internet sitesinin kurucusu olan ve New Jersey’deki kongre seçimlerinde yarışan ilk Müslüman kadın olan Amani al-Khatahtbeth 14 Kasım’da Newark’tan Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentine gitmek üzere uçağa bindi.

Bu esnada al-Khatahbeth, iddiasına göre, güvenlik kuyruğunda beklediği esnada bir kişinin önüne geçmeye çalışmasına tepki gösterdi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; kadın attığı tweette, “Bugün TSA'da (Ulaştırma Güvenlik Dairesi) en çılgın deneyimi yaşadım. Arkamdaki, imtiyazlı olduğuna inanan beyaz bir adam, 'hala ayakkabılarımı çıkardığım için' sırada önüme geçmekte ısrar etti. Ben herkes gibi sırasını bekleyebileceğini söyleyince nasıl 'birinci sınıf' ve 'precheck' (TSA Precheck, yolcuların güvenliği daha hızlı geçmesini sağlayan üyelik programı -çn.) olduğunu püskürmeye başladı.” ifadelerini kullandı.

"Güvenlikten geçmeye çalışsaydım öldürülebilirdim"

Kadın, tesettürlü bir Müslüman kadın olarak öfkelenip güvenlikten geçme cüreti gösterseydi öldürülebileceğini savunarak “Gözaltına alınırdım, uçağımı kaçırırdım, muhtemelen hakkımda suçlamalarda bulunurdu” dedi.

Daha sonra uçağa binen kadın, yaşadığı anların videosunu çekerek Twitter hesabında paylaştı. Videoda bir güvenlik görevlisiyle yaşadığı diyalog görünüyor. Beyaz bir erkek yolcunun rahatsız olduğunu söylemesi üzerine gerçekleştiği iddia edilen konuşmada kadının “O yolcunun da burada olması beni rahatsız ediyor. Onun çıkarılmasını istiyorum. Yoksa birinci sınıf (first-class) olduğu için mi çıkarılmıyor” diyerek duruma tepki gösterdi.

Al Khatahtbeth, “Adamın teki Müslüman bir kadının uçaktan inmesini istediği için uçağımdan inmek zorunda kaldım. American Air çalışanları adamın isteğini yerine getirdi ve hiçbir açıklama yapılmadı” dedi.

New Jersey Herald'a göre Al-Khatahtbeh, Havalimanı İdaresi tarafından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Bir sözcü, bağımsız bir genel müfettişin olayla ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

American Airlines sözcüsü ise şu açıklamayı yaptı:

İlk tanık ifadeleri, tartışmanın TSA taraması esnasında başladığını gösteriyor.

Hem PreCheck hem de PreCheck olmayan tarama tek bir şeritte birleştirilmiş.

Anladığımız kadarıyla Al-Khatahtbeh, PreCheck'e kayıtlı diğer yolcunun ayrıcalıklı bir muamele gördüğünü düşünmüş; çünkü o, ayakkabılarını çıkarırken diğer yolcunun güvenlikten geçmesine izin verilmiş.

Bunu, terminal boyunca ve uçakta devam eden sözlü bir münakaşa izlemiş ve Al-Khatahtbeth uçakta yerine oturmadan önce yolcuyla yüzleşip onu videoya almaya başlamış.

Çeviri: İrem Oral - Independent Türkçe