Murat Ağırel belediyelerdeki yolsuzlukları bir bir anlattı!

Murat Ağırel belediyelerdeki yolsuzlukları bir bir anlattı!

Türkiye yolsuzluk sarmalında... Gazeteci Murat Ağırel, Sayıştay raporlarını inceleyerek belediye eliyle yapılan yolsuzlukları tek tek, yöntemleriyle ve örnekleriyle anlattı.

Sayıştay, belediyelerle ilgili 2019 yılına ait raporları yayımladı. Yayımlandıktan kısa süre sonra Sayıştayın sitesinden kaldırılan raporlar, ertesi gün yeniden yüklendi. Bunun üzerinde gazeteciler bu raporları inceleyerek, belediyeler eliyle yapılan yolsuzlukları halka aktarmaya devam ediyor.

Yolsuzlukla ilgili haberleriyle tanınan ve aylarca Silivri Cezaevinde tecrit altında tutulan gazeteci Murat Ağırel de Sayıştay raporlarını inceledi. Halk TV’de Can Coşkun ile Kayda Geçsin programında yolsuzlukları anlatan Ağırel, Türkiye’nin içine saplandığı yolsuzluk sarmalını bir bir anlattı.

Bursa’da İlim Yayma Cemiyeti için belediye eliyle yapılan yurtlardan, İstanbul’da Kültür A.Ş.’nin karşılıksız harcadığı paralara kadar pek çok konuya değinen Ağırel, “Bir iş için ihaleye çıkılıyor ve maliyet bu işe göre hesaplanıyor. Ancak Sayıştay raporlarında birçok yerde ihale edilen işten başka işler yapıldığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

Yolsuzluk yöntemlerini de ortaya döken Ağırel şöyle konuştu:

Şimdi diyor ki; ben senden bir bardak su alacağım. Bunun limiti de 13 milyoın lira. 3g ile yapmak için. Bu istisnai bir yöntemdir 4734’te. Kanun cevaz vermiş bunu. Ama bütün ihaleleri buraya sokmuşlar. Bir bardak su alacak ama bu 13 milyon lirayı geçiyor. Diyor ki “Kolay bu üçe böleriz” ve bardağı ayrı, suyu ayrı, üzerindeki logoyu ayrı ihale ediyor. Bu şekilde verilen 380 küsür milyonluk ihaleler var.

Özel Haber