Moody's Türkiye'nin kredi notunu neden düşürdü? Emin Çapa canlı yayında açıkladı

Moody's Türkiye'nin kredi notunu neden düşürdü? Emin Çapa canlı yayında açıkladı

Ekonomist Emin Çapa, Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın Medya Mahallesi programında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çapa, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys'in Türkiye'nin notunu düşürmesine ilişkin çarpıcı bir yorumda bulundu.

Ekonomist Emin Çapa, Halk TV'de yayınlanan Ayşenur Arslan'ın Medya Mahallesi programında ekonomiyle ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Çapa, "Bizim 2002'den daha kötü olmamızın bir nedeni var. 2002'de bizim ekonomimiz çökmüştü. Siyasi partilerimiz çökmüştü. O partiler tarihin çöp sepetine gittiler. Ama bir şey ayaktaydı. Siyasi partilerden daha önemli. Türkiye Cumhuriyeti devleti ayaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti vardı. Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan yapılar çökmüş olduğu için biz 2002 krizinden daha kötü not alıyoruz." ifadelerini kullandı. 

"Moodys puanı düşürmesini 3 şeye bağlıyor," diyen Emin Çapa, "Bunlardan 2'si ekonomik. Birincisi ekonomide Türkiye'nin tamponunu oluşturan sağlam mali durum çöküyor diyor. İkincisi, Türkiye'nin döviz ihtiyacı karşılanamaz noktaya doğru kayıyor diyor. Bir de 3 . madde var. Bu benim hiçbir şekilde görmediğim kadar ağır. Normal şartlarda kredi kuruluşları böyle şeyleri söylemezler. Diyor ki Türkiye'yi yönetenler bu durumu ya düzeltmek istemiyorlar ya da düzeltecek kapasiteleri yok. Burada çok korkunç bir şeyle karşı karşıyayız.  Ekonomik krizi neden düzeltmek istemesinler? Çünkü kendi dertlerine düşmüşler umursamıyorlar kimseyi." değerlendirmesini yaptı.