Moderna ve Pfizer'in koronavirüs aşılarının yan etkileri açıklandı

Moderna ve Pfizer'in koronavirüs aşılarının yan etkileri açıklandı

Moderna testlerine katılanların yüzde 2.7’si, ilk dozdan sonra tek hoş olmayan etkinin aşı yapıldığı yerde duyulan acının olduğunu belirtirken, Pfizer aşı testlerine katılanların yaklaşık yüzde 4’ü ikinci dozdan sonra baş ağrısı hissettiklerini aktarırdı.

Amerikan Tabipler Birliği uzmanları, Moderna ve Pfizer şirketlerinin geliştirdiği aşıların yan etkilerini duyurdu. Uzmanlar, her iki aşının zararsız olan yan etkilere sahip olduğunu belirterek buna hazır olma çağrısında bulundu.

Sputnik Türkiye'nin Newsweek’ten aktardığına göre Moderna testlerine katılanların yüzde 2.7’si, ilk dozdan sonra tek hoş olmayan etkinin aşı yapıldığı yerde duyulan acının olduğunu belirtirken, ikinci dozdan sonra deneklerin yüzde 9.7’sinde yorgunluk, yüzde 8.9’da kas ağrısı, yüzde 5.2’de eklem ağrısı, yüzde 4.5’inde baş ağrısı, yüzde 4.1’de de aşı yapıldığı yerde acı saptandı. Gönüllülerden biri olan 43 yaşındaki Luke Hutchison, sadece 12 saat süren “şiddetli” ateş olduğunu anlattı.

Pfizer aşı testlerine katılanların yaklaşık yüzde 4’ü ikinci dozdan sonra baş ağrısı hissettiklerini aktarırken, diğer yan etkilerle ilgili herhangi bir şikayet olmadı. 

Gündem