Migros işçileri: Ölüm ücretini değil, işimizi istiyoruz
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 01.02.2021 15:23

Migros işçileri: Ölüm ücretini değil, işimizi istiyoruz

Sendikaya üye oldukları için ücretsiz izne çıkarılan ve 28 gündür eylem yapan Migros Şekerpınar deposu işçileri, “Bize layık görülen ölüm ücretini istemiyoruz, işimizi istiyoruz” diyor.

Ücretsiz izne çıkarılan Migros Şekerpınar deposu işçileri, işlerine geri dönmek için 28 gündür eylem yapıyor. Alınmayan salgın önlemlerine, deponun fiziki koşullarına, bir günde 14-16 saati bulan çalışma düzenine, baskı ve mobbinge karşı ses çıkaran işçiler bir araya gelip Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’na (DGD-SEN) üye oldu. İşçilerin örgütlenmesi yönetimi rahatsız edince, çoğu sendika üyesi 100 aşkın işçi ücretsiz izne çıkarıldı. 

Çalışma koşulları 

Gazete Duvar'ın haberine göre, işçilerin verdiği bilgiyede yaklaşık 800 işçinin çalıştığı Migros Şekerpınar deposunda yalnızca iki tuvalet bulunuyor. İşçiler haftada yedi gün sabah 8.30’dan akşam 10:30’a kadar çalıştırılıyor, fazla mesaiye itiraz edenlere ise kapı gösteriliyor. Yemekler, özellikle akşam vardiyasında soğuk geliyor. Yaklaşık 2,5 yıl önce çöken çatı onarılmadığı için deponun zemini su içindeydi. İçerisi çok soğuk olduğu için işçiler atkı, bere ve eldiven kullanarak çalışıyordu.

Temaslılar çalışmaya devam etti 

Pandemi döneminde alınan salgın önlemleriyse yok denecek kadar azdı. İşçiler yemekhanelerde dip dibe yemek yiyor, sosyal mesafe gözetmeksizin yan yana çalıştırılıyordu. Salgın süresince yalnızca testi pozitif olanlar eve gönderildi, temaslılar ise çalışmaya devam etti. 

tayfun-gones-q4bf.jpg

"Burada saati 10 liraya çalışıyorsun"

2014 yılından beri Migros’un Şekerpınar deposunda çalışan Tayfun Göneş, “Depolarda özellikle işverenler ve amirlerin sendika karşıtı bir bakış açısı var. Ben haksız bir şey yapmadım, sendikaya üye olmak Anayasa’da bir hak. Tazminatlarımızı yakıp kendimiz istifa edelim istiyorlar. Biz ölüm ücreti değil, işimizi istiyoruz. Benim çocuğum yeni olmuş. Herkes bilir yeni doğan çocuğun masrafını. Burada saati 10 liraya çalışıyorsun markette fasulyeyi 15 liraya alıyorsun. Kira, elektrik, su, kömür bunların toplamı zaten 3 bin lirayı geçiyor. Patronlar servetine servet katıyor işçiler evine ekmek götüremiyor. Vekillere sesleniyorum gelin bir ay bin 400 lirayla geçinin.” şeklinde konuştu. 

Dışişleri Bakanlığı söz verdi: Kayı İnşaat işçileri haklarını alacak İlgili Haber: Dışişleri Bakanlığı söz verdi: Kayı İnşaat işçileri haklarını alacak
Şişecam'da 13 işçi ücretsiz izne çıkarıldı: Geçmişleri var! İlgili Haber: Şişecam'da 13 işçi ücretsiz izne çıkarıldı: Geçmişleri var!

 

 

 

Emek