Seçim Hamleleri Başladı! Elektrikte İndirim Var

İktidar, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere yönelik hamlelerine başladı. İğneden ipliğe her ürünün fiyatı aralıksız artarken, toptan elektrik tarifeleri düşürüldü. Yanlış okumadınız. Elektriğe indirim yapıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), dün haftalık olağan toplantısını yaptı. Toplantıda, toptan elektrik satış tarifeleri de konuşuldu.

Kurul, bir devlet şirketi olan Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ), şehir içi elektrik dağıtım şirketlerinin “kardeş” kuruluşları görevli tedarik şirketlerine (GTŞ) sattığı elektriğin fiyatını düşürdü.

elektrik2.jpg

İndirim kararı, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre EÜAŞ tarafından görevli tedarik şirketlerine yapılan satışlarda aktif elektrik toptan satış tarifesi, 11 Kasım'dan geçerli olmak üzere (kilovatsaat başına) 110 kuruştan, 48,2187 kuruşa indi. Yüzde 56’yı aşkın indirim yapıldı.

Bu aşamada, elektrikte üretim-dağıtım zincirini ve GTŞ’lerin işlevini açmakta yarar var. Türkiye’de, 21 elektrik dağıtım bölgesi bulunuyor. Özel sektörün kontrolündeki elektrik dağıtım şirketleri, abonelerine elektrik satışı yapıyor.

GTŞ’ler, elektriğin tedarik sürecinde görev yapıyor.

Abonelere satılmak üzere piyasanın (özel şirketlerin işlettiği santrallardan) yanı sıra devletten Elektrik Üretim AŞ’den (EÜAŞ) elektrik satın alıyor.

elektrik1.jpeg

SEÇİMLER VE ZAM BASKISI

EPDK’nın kararı büyük yankı uyandırdı. Sektörde, enerji yönetiminin, elektrikte oluşan zam baskısını ortadan kaldırmak, tedarik şirketlerini finansal olarak rahatlatmak için bu kararı aldığı konuşuluyor.

Peki nasıl? Piyasada oluşan birim elektrik fiyatı ortalama 2.3 TL dolayında bulunuyor. EÜAŞ, bunun çok çok altında bir fiyatla (48 kuruş) şirketlere elektrik satacak. Böylece, ortalama maliyetler gerileyecek.

Sektör kaynakları, EPDK’nın 1 Ekim’den geçerli olmak üzere (konut hariç) sanayi, ticarethane ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektriğe yüzde 20 zam yaptığını anımsatarak, “Konutlara zam yapılmadı. BOTAŞ da konutlara verilen doğal gazın fiyatını sabit tuttu. Hükümet, yerel seçimlere giderken konutların enerji faturasını artıracak ve seçmeni rahatsız edecek adımlardan olabildiğince kaçınıyor” dedi.

Kaynaklar, elektrik ve doğal gazda konutlara yönelik sübvansiyonun sürdüğünü, EPDK’nın son kararının da bu kapsamda değerlendirilebileceğini vurguladı.

elektrik.jpg

“EÜAŞ’IN GÖREV ZARARI ARTACAK”

Eski TEDAŞ Genel Müdür vekili Osman Nuri Doğan da halktv.com.tr’ye, EPDK kararını yorumladı.

Doğan, bunun önemli bir karar olduğunu belirterek,

“Kararla, bir devlet şirketi olan EÜAŞ’ın, görevli tedarik şirketlerine sattığı elektriğin toptan satış tarifesi, 11 Kasım’dan geçerli olmak üzere 110 kuruştan, 48,2187 kuruşa düşürüldü. Yüzde 56’yı aşkın bir indirim söz konusu” dedi.

Doğan, bu kararla görevli tedarik şirketlerinin mali yükünün bir bölümünün, enerji sektörünün önde gelen KİT’lerinden EÜAŞ’a aktarıldığını kaydederek, “Böylece EÜAŞ’ın görev zararı iyice artacak. Bu zarar da Hazine’ye ek yük olacaktır” diye konuştu.

BÜYÜK ÖNDER’E SAYGIYLA…

Bugün 10 Kasım… Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 85’inci yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. İlkeleri, yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Olcay Aydilek Arşivi