Mansimov: Pistin parasını Tolga Ağar'a zarf içinde verdim

Sedat Peker, geçen yıl mayıs ayında ifşaatlarına başladığında, ilk olarak Azerbaycanlı işadamı Mübariz Mansimov'a 'çöküldüğünü' ileri sürdü.

Peker'in iddiasına göre...

Azerbaycanlı oligarklardan Anar Alizade, Mansimov'un en yakınındaki isimlerden eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar ile AK Parti Elazığ Milletvekili olan oğlu Tolga Ağar'la el ele verip Yalıkavak Marina'yı ele geçirdi. Mansimov, marinanın satışında dolandırılmasına neden olmakla suçladığı eski yöneticilerinin ifadesiyle

FETÖ'den tutukladı. Mansimov, örgüte yardım suçundan beş yıl ceza aldı.

Mansimov, suskunluğunu 2 Eylül 2021'de halktv.com.tr'ye bozdu.

Bana verdiği söyleşide, Pensilvanya'ya Ağar'ın isteği üzerine ve özel uçağıyla gittiğini...

Ağar'a Ulus'taki evini bedelsiz verip kira almadığını...

Marinadaki benzin istasyonunu Ağarlara armağan ettiğini...

Tolga Ağar'ı yönetim kurulu üyesi olarak atadığını...

Ağar, Aydın Yenipazar Cezaevi'nde tutukluyken her hafta ziyaret ettiğini...

Cezaevinin tadilatını üstlendiğini...

Cezaevi yakınına helikopter pisti yaptırdığını iddia etti.

Mehmet Ağar, iddialara dokuz ay sonra Azerbaycanlı gazeteci Eynulla Fatullayev'in Youtube kanalında yanıt verdi.

Ağar, şunları söyledi:

"Konuştuklarının hepsi yalandır aşağı yukarı. Bir tanesine cevap vereyim. Cezaevinde yatarken cezaevine helikopter pisti yaptırdığımı söyledi. Onu yaptıran o dönem ki Nazilli Belediye reisidir. Bugün de MHP Aydın İl Başkanıdır. Hangi bir yalanını söyleyeyim çok."

MHP Aydın İl Başkanı Halık Alıcık ise "Cezaevi komutanı mı, müdürü mü, başsavcı mı aradı, hatırlamıyorum. Bunun üzerine bir firmaya yaptırdım. Devletimiz istedi sonuçta. O gün en güçlü belediye biziz. Yapın dediler, yaptık" diye konuştu.

Ancak 'yetkililerin' cezaevine pist yaptırmak için Yenipazar Belediyesi'nden değil de komşu ilçe olan Nazilli'den yardım istemesi, belediyenin de böyle bir masrafa girişmesi izaha muhtaç!

Gelişmeler üzerine Mansimov'u aradım.

Ağar'ın yanıtını sordum.

Ağar, helikopter pistini yaptırdığınızı yalanladı.

Yazık, başka diyecek bir şey yok. O piste ve (Ağar'ın) oğluna para verdim. Yazıklar olsun.

Tolga Ağar’a mı verdiniz?

Evet.

Nerede verdiniz?

Aydın’da ünlü bir pidecide yemek yemeye gittik. Yemek yerken, (Tolga Ağar) "Bir helikopter pisti yapmak lazım" dedi. Arabada para vardı. Korumam getirdi, verdi.

Paket içinde mi?

Zarf içinde.

Ne kadar verdiniz?

Tam hatırlamıyorum ancak 20 bin doların üzerindeydi.

Yanınızda kimse var mıydı?

Dört kişiydik.

O zaman hem belediyeye yaptırmış, hem siz para vermiş oluyorsunuz.

Belediye hesaplarında görünmesi lazım. Onun yalan olduğunu düşünüyorum. Çünkü Nazilli Belediye Başkanını tanıyorum. En azından bana söylerdi.

Hangi vesileyle tanırdınız?

Mehmet Ağar vesilesiyle. Bir gün marinaya geldi. Orada yemek yedik.

O yaptırmış olsa size söylerdi, öyle mi?

Konu açılmadı. Açılsa söylerdi. Ağar terör suçundan cezası onanmış bir insan. Onun için hangi belediye başkanı pist yapar? Bir kişi için pist yapılır mı ya? Diyelim, belediye yaptırmış. Demek ki yalancı, hırsız bunlar. Belediyeye de yalan söylemişler. Hem ondan, hem benden para alıyorsa başka nasıl açıklayabiliriz ki?

Ağar diyor ki, "Bütün iddiaları yalan."

Neyim yalan? Dediklerimin yalan olduğunu tek tek söylesin. İsterseniz Sivil Havacılık'tan görürsünüz. O piste benim helikopterimden başkası gitmemiş. Bir defa rahmetli Mustafa Koç, bir de Ferit Şahenk. Kalanlar hep benim helikopterim.

Sadece siz mi gidiyordunuz?

Ben gidiyordum. Başka gitmek isteyenler de kullanıyordu. Helikopter Bodrum’daydı.

Tanınan insanlar var mıydı gidip gelen?

Bir sürü... İhsan Kalkavan kaç defa yanına gitti. Söylesin neden geldiğini?

Sedat Peker, Gülen'in Ağar'a gönderdiği yedi kitap ve bir mektuptan söz ediyor.

Bir kitap geldiğini biliyordum.

Mektup?

Sanki vardı öyle bir şey. Ben şöyle bir şey biliyorum: Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit'i FETÖ’den görevden aldılar. (Ağar'ın) Onun için PETKİM'den avukatlık işi istediğini biliyorum.

İşe mi yerleştirdi?

İşe değil de avukatlığı verdiler.

Başka iddialarınız da vardı. Mesela, Ulus'taki evinizi Ağar'a verdiğiniz iddiası.

Ona nasıl itiraz edecek ki. (İkamet) Kaydı buradaydı. Şu anda oturduğum evde. Cezaevine girmeden önce burada oturdu. Cezaevi tadilatı bitince teslim oldu. Hatırlarsınız, cezası onandı, bir ay sonra teslim oldu. Ona itiraz edemez.

Cezaevi tadilatını da yaptırdığınızı iddia etmiştiniz.

Ne masraflar vardı, hepsini ben karşıladım. Beyefendi çıkıp desin ki “oğlum yaptırdı” veya “ben yaptırdım.” Kendisi TV’de diyor ki "emekliliğim, hiçbir şeyim yok."

Neredeyse yoksul bir hayat yaşadığını söylüyor. Bir de koymuş arkasına Erdoğan ile Atatürk’ün resmini. Kusura bakma, "h..." derim.

Benim hakkımda zaten ne diyecek ki, ben çıkıp söyledim ona kalmadan. Zaten kabul ediyorum onunla Pensilvanya’ya gittiğimi. Ağar kendisine baksın, Türkçe Olimpiyatları'nda Gülen'e övgüler yağdıran bir insan.

Beni yalanlıyor da Peker’i neden yalanlamıyor. Peker diyor ki, "Mübariz’i öldürmek istedin." Ağar için şikayette bulundum. Savcılık kapattı. Hukukun doğru düzgün işlediği bir devlette bunu sorgularlar. Arkadaş, İçişleri ve Adalet bakanlığı yapmışsın. Eğer birşey gizleniyorsa bu suç değil mi? Ben diyorum, çıkıp konuşsun. Yüzlerce FETÖ övgüsü var. Mübariz’in bir tane göstersinler.

Milli Park levhası altından kum kamyonu geçiyor, çevreciler geçemiyor

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı İçmeler'deki Kızılbük koyunda SİNPAŞ tarafından sürdürülen otel ve devremülk projesi, yörede ekolojik yakıma davetiye çıkarıyor. Bilirkişi incelemesinde projenin Milli Parkları, kıyıyı ve ormanı tahrip ettiği saptanmıştı. Bu yetmezmiş gibi SİNPAŞ, şantiyeye bir kilometre mesafede Milli Park arazisi içine demir kapı koyarak, giriş çıkışı engelledi.

 

24 Haziran'da Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi ile Tarım-Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, yangın alanını incelemek için Aşıklar Tepesi'ne gitti. Vardıklarında, giriş kapısına jiletli tel örüldüğünü ve SİNPAŞ tabelası kaldırılarak, yerine Marmaris Milli Park Müdürlüğü panosunun konduğunu gördüler.

Panoda, Muğla İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu'nun 11 Nisan'da aldığı karara göre 1 Haziran-30 Ekim 2022 arasında ormana girilmesinin yasaklandığı yazıyor. Bu karar dayanak gösterilerek, komite üyeleri ve Durmuş'un geçişi engellendi.

SİNPAŞ çalışanları Milli Parklar Müdürlüğü tarafından görevlendirildiklerini, geçişe izin vermeyeceklerini söyledi. İçeride inşaat yasağı olmasına rağmen ve Marmaris yanıyorken, kum kamyonları kapıda kuyruk oluşturdu.

Komite üyesi Halime Şaman, 'Orman Yangınlarını Önleyici Tedbirler' genelgesinde girişin yasaklandığı mıntıkalar arasında bu bölgenin yer almadığını anlatıyor.

Şaman, şöyle diyor:

"Tabelada 'Ormanda ve çevresinde her türlü yanıcı, parlayıcı, patlayıcı ve tutuşturucu madde kullanılması yasaktır' cümlesinin yer alması oldukça ironik. Kurum Milli Park'ta dinamit patlatılmasına sessiz kalmış ve patlayıcılar bizzat emniyet güçlerinin gözetiminde alana taşınmıştı."

whatsapp-image-2022-06-27-at-01-44-40-1.jpeg

Milli Parklar Müdürlüğü sorumluluğundaki ormanda ekolojik yıkıma kalkan sağlıyor. Kurumun levhası altında şirket görevlileri yol kesiyor.

Genelgede giriş yasağı olmadığı halde içeriye vatandaş sokulmuyor.

Fakat vızır vızır kamyonlar giriyor.

Böyle giderse...

Yarın orman yandığında, kim bilir, belki itfaiye araçları da sokulmayacaktır.

Cumhur'un seçmeni de 'Sürtük, hakarettir' diyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemcilerine "sürtük" diye hakaret etmesi çok tartışıldı.

MetroPoll Araştırma, haziran ayı anketinde bu hakareti vatandaşa sordu.

"Sürtük demek hakaret midir?" sorusuna karşılık...

Yüzde 83'ü "Hakarettir" derken, yüzde 13.8'i "Değildir" diye yanıt verdi.

Ak Partililerin yüzde 70.5'i, MHP'lilerin yüzde 80.6'sı hakaret olduğunu söylüyor.

"Cumhurbaşkanının Gezi protestolarına katılanlara 'sürtük' demesini doğru buldunuz mu?' sorusu yöneltildi.

Yüzde 76.8'i doğru bulmadığını, ancak yüzde 18.2'si bulduğunu söyledi.

AK Partililerin yüzde 51.8'i, MHP'lilerin yüzde 69.5'i doğru bulmuyor.

"HDP oyları olmadan Millet İttifakı cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanabilir mi?" diye soruldu.

Yüzde 52.2'si kazanamayacağını, yüzde 41.3'ü kazanabileceğini söyledi.

CHP'lilerin yüzde 54.2'si, İyi Partililerin yüzde 61.9'u kazanabileceğini düşünüyor. "Ekonomi kötü ama sorunları yine Erdoğan çözer' şeklindeki görüşe katılıyor musunuz" diye soruldu.

Yüzde 41.1'i katılıyor, yüzde 57.7'si katılmıyor.

Muhalefetin çözebileceğine inanıyorlar mı?

Yüzde 49.2'si inandığını, yüzde 48.6'sı ise inanmadığını anlatıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
İsmail Saymaz Arşivi